Stále platí, že letos bude snížen počet vytipovaných lokalit pro hlubinné úložiště jaderného odpadu z devíti na čtyři. Po jednání se starosty z možných lokalit to 3. dubna řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). Ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák doplnil, že předpokládá, že správa předloží vládě návrh čtyř lokalit v listopadu nebo prosinci. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti.

jaderná energie - Hüner: Platí, že letos bude snížen počet lokalit pro úložiště - Back-end (povrchovy areal hlubinneho uloziste 1024) 1
Vizualizace povrchového areálu hlubinného úložiště. (Zdroj: SÚRAO)

„SÚRAO bude mít připravenu veškerou dokumentaci, abychom lokality porovnali podle jednotných kritérií, v polovině roku. Pak bude následovat ‚dvojkrokový‘ postup. Nejdřív budou jednotlivé lokality a jejich vyhodnocení posouzeny expertní komisí, následně bude stanoveno pořadí lokalit. Po dalším projednání expertní komisí předložíme vládě návrh na čtyři lokality,“ uvedl Slovák. Kritéria jsou podle něj stanovena z hlediska bezpečnosti a technické proveditelnost. „K tomu budou samozřejmě existovat i průzkumy veřejného mínění, které v jednotlivých lokalitách uděláme,“ dodal.

V sobotu 21. dubna se uskuteční čtvrtý ročník Dne proti úložišti, což je akce, kterou zaštiťuje Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 24 měst a obcí a 12 spolků. Během dne obce i spolky uspořádají pochody, besedy, promítání a další akce. „Lokality nejsou jen jména na mapě, ale zejména lidé, kteří tam žijí. Den proti úložišti znovu připomene, že těmto lidem není lhostejný osud jejich domovů a jaké dědictví předají dalším generacím. Není možné, aby stát ignoroval hlasy obyvatel dotčených obcí,“ uvedl v úterý mluvčí platformy Petr Novaha.

Slovák se v úterý dále vyjádřil k příspěvkům, které za průzkum mají dostávat jednotlivé obce, v jejichž katastru může hlubinné úložiště v budoucnu stát. Uvedl, že dosavadním průzkumným územím vypršela platnost na konci roku 2016. „SÚRAO podává dnes nové žádosti o stanovení průzkumného území,“ sdělil. Obcím podle něj po případném stanovení těchto území budou peníze znovu náležet, a to i za letošní rok. V roce 2015 ředitel správy řekl, že roční příspěvky dotčených obcí od správy se mohou pohybovat od zhruba 800.000 až do čtyř milionů korun podle toho, jakou částí zasahuje průzkumné území do katastru obce.

Mezi zvažované lokality pro stavbu úložiště patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025. Nynější vláda v demisi v programovém prohlášení uvedla, že výstavbu úložiště zajistí.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..