Oznámení o záměru posílit spolupráci v oblasti rychlých neutronových sodíkem chlazených reaktorů bylo podepsáno mezi americkým ministerstvem energetiky (Department of Energy – DOE) a francouzskou vládní agenturou French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA). Partneři uzavřeli také prohlášení o záměru zahájit spolupráci v oblasti umělé inteligence.

jaderná energie - Francie a USA posilují spolupráci v oblasti rychlých reaktorů - Ve světě () 1
Vizualizace reaktoru ASTRID (zdroj: WNN)

Dokumenty podepsali dne 26. dubna ve Washingtonu, D. C., americký ministr energetiky Rick Perry a nový předseda agentury CEA François Jacq.

Ministerstvo DOE a agentura CEA budou zkoumat oblasti další spolupráce na vývoji rychlých neutronových sodíkem chlazených reaktorů zahrnující modelování, simulaci a validaci, testování technologií, přístup k dodavatelským řetězcům, experimentální zařízením a pokročilé materiály.

V oblasti umělé inteligence budou agentura CEA a ministerstvo DOE pracovat na technologiích „s cílem lépe transformovat údaje a informace na znalosti a odborné zkušenosti pro podporu našich vlastních cílů,“ uvedlo ministerstvo DOE.

Ministerstvo DOE a francouzské instituce spolupracovaly za posledních 50 let v celé řadě technologických oblastí. Zahrnovaly civilní jadernou energii, základní vědu, správu životního prostředí, obnovitelné zdroje energie a systémy řízení energie.

 „Tato spolupráce hraje klíčovou roli při zachování nákladové konkurenceschopnosti a spolehlivosti v rámci celého energetického mixu, což je prospěšné pro obě země při posílení transatlantické energetické bezpečnosti,“ uvedlo ministerstvo DOE.

 „Výzkumná spolupráce mezi ministerstvem DOE a agenturou CEA v oblasti umělé inteligence, civilní jaderné energie a jaderné bezpečnosti slouží jako důležitý pilíř inovací ve dnešním světě,“ řekl Perry dne 27. dubna. Dále prohlásil: „Dnešní podepsání demonstruje společný závazek Francie a Spojených států amerických v oblasti jaderné energie jako cenově dostupného a bezpečného zdroje čisté energie. Naše dnešní spolupráce uvede jaderné technologie zítřka. Dnešní podepsání navíc podpoří inovační technologie nové generace, které jsou důležité pro oba národy.“

Předseda Jacq doplnil: „Jsem potěšen, že podepisuji tato prohlášení v první den svého funkčního období jako předseda představenstva agentury CEA. Naše agentura je klíčovým aktérem jak v oblasti energie, tak i digitálních přechodů, a jsem si jistý, že naše posílené partnerství s ministerstvem DOE v obou oblastech pomůže oběma našim agenturám plnit své poslání ve prospěch jak Francie, tak USA.“

Francie vyvíjí reaktor Astrid – Advanced Sodium Technical Reactor for Industrial Demonstration. Práce ve Spojených státech amerických se zatím soustřeďuje na hodnocení systému, materiálové problémy, bezpečnostní analýzy a důsledky sodíkově chlazených rychlých reaktorů pro správu použitého jaderného paliva.

Reaktor Astrid představuje technologickou platformu, kterou by Francie chtěla mít k dispozici do roku 2040. Prototyp reaktoru Astrid s instalovaným výkonem 600 MWe by měl být v provozu přibližně od roku 2025 – s řadou bloků o výkonu 1 500 MWe, které mají být vybudovány následovně. Tyto bloky mají využívat směsné palivo z oxidů ochuzeného uranu a plutonia.

Rychlé reaktory nabízejí možnost mnohem efektivnějšího využití zdrojů uranu než u běžných reaktorů, stejně jako schopnost spalovat aktinoidy. Rychlé reaktory fungovaly v různých zemích již od padesátých let, přičemž některé vyráběly elektřinu komerčně. Francie již od 60. let provozovala tři takovéto reaktory – včetně reaktoru Phénix, který byl v provozu v letech 1973-2009. Agentura CEA byla pověřena vládou za účelem vývoje dvou rychlých reaktorů generace IV, včetně reaktoru Astrid, v roce 2006. O tři roky později bylo rozhodnuto učinit reaktor Astrid vysoce prioritním v oblasti výzkumu a vývoje, a to z důvodu jeho potenciálu jako spalovače aktinoidů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..