V druhé polovině roku 1968 získala energetická společnost Public Service of Colorado potřebná povolení od dozorného úřadu. Tímto milníkem oficiálně začala výstavba komerční jaderné elektrárny s vysokoteplotním reaktorem Fort St. Vrain. 

jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 5 - Fotografie (Fort St Vrain Model second view) 1
Na obrázku je model jaderné elektrárny Fort St. Vrain. Reaktorová hala je umístěna v bližší, vysoké, budově. Aktivní zóna je tmavě znázorněna uvnitř reaktorové nádoby z předepjatého betonu uprostřed reaktorové budovy. Strojovna je umístěna hned za reaktorovou budovou. V popředí jsou administrativní a pomocné budovy (zdroj:  ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 5 - Fotografie (Fort St Vrain site preparation) 2
Fotografie areálu a pozemních úprav pro výstavbu jaderné elektrárny Fort St. Vrain. Státní silnice 19-1/2 rozděluje fotografii na spodní a horní polovinu. Plocha pro výstavbu Fort St. Vrain je uprostřed fotografie. Ovál, patrný uprostřed fotografie, je ledová stěna, bránící průsaku spodní vody do základů elektrárny. Ze západu míří k elektrárně koleje firmy Union Pacific (zdroj:  ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 5 - Fotografie (Fort St Vrain circ water pipes under turbine foundation) 3
Potrubí pro chladicí vodu pod strojovnou. Ocelové potrubí mělo 7 stop v průměru (213 cm), přivádělo chladicí vodu do kondenzátoru páry a odvádělo ohřátou vodu do chladicích věží. Tímto potrubím bylo odváděno přibližně 500 MW tepla do atmosféry (zdroj:  ansnuclearcafe.org)

Svařovací štít obklopující spodní část vložky do nádoby z předepjatého betonu. Ocelová vložka byla vyráběna ve výrobním závodu a až po výrobě byla přesunuta na staveniště elektrárny. Otvory uvnitř vložky jsou pro přesné rozmístění héliových dmychadel a parogenerátorů.  

Ačkoliv General Atomic, který byl koupen společností General Dynamics v roce 1967, byl hlavním dodavatelem elektrárny, zaměstnala energetická společnost Public Service of Colorado společnost EBASCO jako hlavního konstruktéra.

jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 5 - Fotografie (Fort St Vrain welding lower head) 4
Vložka na obrázku výše je nejnižší vložkou v dutině reaktorové nádoby z předepjatého betonu. Centrální otvor slouží jako přístup do reaktorové nádoby pro provádění kontrol a údržby. Na vložce stojí pracovníci, kteří mohou sloužit jako měřítko pro porovnání velikosti (zdroj: ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 5 - Fotografie (Fort St Vrain lower head assembly) 5
Spodní vnitroreaktorová instrumentace před umístěním do reaktorové haly na Fort St. Vrain (zdroj:  ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 5 - Fotografie (Fort St Vrain turbine pedestal) 6
Výstavba podstavce pro turbínu a elektrický generátor (zdroj: ansnuclearcafe.org)

V březnu 1969 uvedla energetická společnost v letáku „News Briefs“ dvě fotografie z průběhu výstavby elektrárny.  Obrovská spodní sestava byla umístěna na své místo v jaderné elektrárně Fort St. Vrain v pátek 21. února 1969. V zařízení, o hmotnosti téměř 400 tun, bylo uloženo palivo. Soustava o průměru 48 stop (1463 cm) a na výšku přibližně 60 stop (1828 cm) byla přesunuta horizontálně jeřábem na své místo. Kromě práce na reaktorové nádobě byl během roku 1969 učiněn značný pokrok na výstavbě základů elektrárny. Byl také připraven podstavec pro elektrický generátor turbíny.

Přibližně 500 mužů tehdy pracovalo na výstavbě elektrárny. Uvedení elektrárny Fort St. Vrain do provozu se očekávalo v roce 1972.

jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 5 - Fotografie (Fort St Vrain placing lower head) 7
Pohled na budovu strojovny ve Fort St. Vrain (zdroj:  ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 5 - Fotografie (Fort St Vrain placing last steel) 8
Vlajka Spojených států umístěná na reaktorové budově po připevnění nejvyšší ocelové konstrukce budovy. Budova reaktoru byla dokončena v roce 1969, stejně jako výroba podstavce elektrogenerátoru. Nicméně do dokončení elektrárny zbývalo ještě velké množství práce a 1. června 1969 byla elektrárna dokončena z 28 %. Této úrovně bylo dosaženo za přibližně 8 měsíců  (zdroj:  ansnuclearcafe.org)
jaderná energie - Fort St. Vrain v obrázcích, část 5 - Fotografie (Fort St Vrain across water) 9
Fotografie Fort St. Vrain z dob komerčního provozu (zdroj: ansnuclearcafe.org)

Projekt Fort St. Vrain, stejně jako jiné elektrárny té doby, nebyl totožný s původními plány výstavby. Zařízení sice bylo hotové a připravené k horkému testování v roce 1972, ale nebylo získáno povolení k provozu. Státní dozor vydal povolení až v roce 1973. Bylo zapotřebí překonat ještě velké množství překážek, ale všechny byly vyřešeny během dlouhého uvádění elektrárny do komerčního provozu.   

Zdroj:  ansnuclearcafe.org

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..