Filipínské ministerstvo energetiky předložilo prezidentovi svá doporučení ke státní politice ohledně jaderné energie. Tato politika bude zahrnovat rozhodnutí o budoucnosti dostavěné, avšak neprovozované jaderné elektrárny Bataan.

jaderná energie - Filipíny vypracovaly politiku ohledně jaderné energie - Ve světě (Bataan NPP 460 I Rotaru IAEA) 1
JE Bataan (zdroj: WNN)

Ministr energetiky Alfonso Cusi byl citován v novinách Business World, když prohlásil, že„předložil dokumenty, politické pokyny a návrh vnitrostátní politiky“, přičemž dodal, že formální doprovodný dopis byl předložen v minulém týdnu.

Cusi uvedl, že cílem formulování národní jaderné politiky není jen rozhodnout o tom, zda by měla být JE Bataan uvedena do provozu, ale o tom „najít konečné řešení“ pro elektrárnu, protože její areál zabírá plochu 300 hektarů. „Takže s tím musíme něco udělat,“ vysvětlil.

Jako ministr energetiky nemá pravomoc vyhlásit zřeknutí se jaderné elektrárny Bataan, poznamenal, takže v případě, že by bylo toto rozhodnutí přijato, bude vyžadován proces.

První blok JE Bataan s instalovaným výkonem 620 MWe – vlastněný společností National Power Corporation – byl dokončen v roce 1984, ale nikdy do něj nebylo založeno palivo ani nebyl uveden do provozu. Filipínská vláda nakonec v dubnu roku 2007 zaplatila veškeré náklady na výstavbu elektrárny. V listopadu Rusko a Filipíny podepsaly dohodu o spolupráci, která zahrnovala audit a posouzení technického stavu JE Bataan, „včetně možnosti jejího oživení“.

Nyní bude zváženo, zda jaderná energie bude pro tuto zemi možností, zejména proto, že již existují provincie, „které jsou k dispozici a připravené převzít jadernou energii jako svůj energetický zdroj“. Také dodal: „Zpracováváme to jako alternativní zdroj energie.“

V únoru po technické spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii byl Cusi citován v novinách The Philippine Star: „Na základě technického posouzení se využívání jaderných technologií, včetně jaderné energie, považuje za dlouhodobou energetickou variantu pro naši zemi. Možné začlenění jaderné energie do stávajícího energetického mixu je v souladu s vnitrostátní politikou směřující k technologicky neutrálnímu energetickému sektoru.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..