Ruská korporace Rosatom dokončila betonování základů prvního bloku jaderné elektrárny Rooppur nacházející se v Bangladéši. Skupina ASE Group – dceřiná společnost ruské státní jaderné korporace – dne 5. dubna prohlásila, že projekt výstavby první jaderné elektrárny v Asii probíhá podle plánu.

jaderná energie - Dosažení prvního milníku ve výstavbě prvního bloku JE Rooppur - Nové bloky ve světě (Rooppur 1 basemat complete 460 Rosatom) 1
Staveniště JE Rooppur

Shawkat Akbar, projektový ředitel za Bangladéš, uvedl, že podobné práce brzy začnou i na druhém bloku této elektrárny. Dodal, že v souladu s tripartitním memorandem o spolupráci při realizaci projektu výstavby JE Rooppur bude vysláno 50 mladých odborníků z Bangladéše na školení do Indie.

K podpisu tohoto memoranda došlo dne 1. března v Moskvě. Memorandum podepsali: zástupce generálního ředitele pro mezinárodní vztahy korporace Rosatom Nikolaj Spasskij, bangladéšský velvyslanec v Rusku S. M. Saiful Hoque a velvyslanec Indie v Rusku Pankaj Saran.

Výstavba prvního bloku jaderné elektrárny Rooppur oficiálně započala v listopadu minulého roku.

V JE Rooppur, jež se nachází na východním břehu řeky Gangy 160 km od hlavního města Dháka, budou vybudovány dva bloky ruského designu VVER s instalovaným výkonem 1 200 MWe. Reaktorový design VVER-1200 již byl použit ve druhém bloku Novovoronežské JE nacházející se v Rusku, kde první blok s tímto designem – evolučně vyvinutý z technologie VVER-1000 – vstoupil do komerčního provozu v únoru.

Korporace Rosatom v únoru roku 2011 podepsala dohodu o výstavbě dvou reaktorů s instalovaným výkonem 1 000 MWe v JE Rooppur pro bangladéšskou komisi Bangladesh Atomic Energy Commission (BAEC). Počáteční smlouva o projektu v hodnotě 12,65 miliardy dolarů byla podepsána v prosinci roku 2015. Bangladéšský regulační úřad Bangladesh Atomic Regulatory Authority vydal v červnu roku 2016 první licenci pro lokalitu jaderné elektrárny Rooppur, což umožnilo zahájit předběžné lokální práce, včetně geologických průzkumů. Regulátor vydal v únoru komisi BAEC návrhovou a stavební licenci, čímž se elektrárna přesunula do fáze výstavby.

Dne 30. listopadu se uskutečnila slavnostní ceremonie při příležitosti odlití prvního betonu pro základy prvního bloku JE Rooppur. První beton je považován za začátek hlavní fáze výstavby jaderného reaktoru. Uvedení prvního bloku do provozu je naplánováno v roce 2023, druhý blok této elektrárny by ho měl následovat o rok později.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..