Finální kopulovitá struktura – klíčový milník projektu – byla dokončena ve čtyřblokové jaderné elektrárně Barakah nacházející se v Spojených arabských emirátech. Země také otevřela svoji první dozimetrickou laboratoř na podporu aktivit v oblasti radiační ochrany.

jaderná energie - Dokončení kopule pro čtvrtý blok JE Barakah - Nové bloky ve světě (Baraka 4 dome completion 0418) 1
Kopule pro čtvrtý blok (zdroj: WNN)

Kopule je finální strukturní komponentou kontejnmentové budovy čtvrtého bloku JE Barakah, v níž se nachází reaktorová nádoba, parogenerátory a další hlavní komponenty. Její dokončení znamená, že většina stavebních činností v elektrárně, jež se buduje v regionu Al Dhafra ve státě Abú Zabí, je již kompletní. Bylo dokončeno i svařování potrubí pro chladící smyčky v reaktoru a nastavení dalších klíčových zařízení, uvedla dne 9. dubna společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec).

Výstavba čtvrtého bloku JE Barakah – jednoho ze čtyř bloků s korejským reaktorovým designem APR-1400, které se staví pro společnost Enec konsorciem vedeným firmou Korea Electric Power Corporation (Kepco) – byla zahájena v roce 2015 a nadále využívá zkušeností získaných týmy odpovědnými za výstavbu dalších tří bloků této jaderné elektrárny, prohlásil generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi. Čtvrtý blok je nyní dokončen z 67 %, dodal. Další fází bude zahájení přechodu od výstavby k testování a uvádění tohoto bloku do provozu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in a šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, korunní princ Abú Zabí, se v březnu zúčastnili slavnostní ceremonie při příležitosti dokončení výstavby prvního bloku JE Barakah. Tento blok v současné době prochází „komplexním přezkumem při přípravě na provoz“, uvedla společnost Enec. Blok musí obdržet provozní licenci od jaderného regulátora Spojených arabských emirátů – federálního úřadu Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR) – předtím, než proběhne zakládání paliva a jeho zahájení provozu.

Druhý blok JE Barakah je nyní dokončen z 92 % a třetí blok z 81 %, přičemž celý projekt čtyřblokové jaderné elektrárny je dokončen z 87 %, sdělila společnost Enec.

Otevření dozimetrické laboratoře

Úřad FANR dne 1. dubna otevřel první dozimetrickou laboratoř na univerzitě Khalifa University of Science and Technology. Laboratoř Secondary Standards Dosimetry Laboratory (SSDL) bude provozována úřadem FANR a bude zajišťovat radiační měření a kalibrační služby pro zařízení používaná v lékařství, průmyslu nebo jaderném sektoru, což umožní držitelům licence dodržovat předpisy úřadu FANR. Dříve se kvůli kalibraci musela zařízení posílat do zahraničí.

 „Laboratoř SSDL je jedním ze základních kamenů úřadu FANR při budování infrastruktury radiační ochrany ve Spojených arabských emirátech,“ řekl generální ředitel úřadu FANR Christer Viktorsson.

Laboratoř SSDL minulý rok absolvovala zkoušky odborné způsobilosti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), čím prokázala svoji technickou způsobilost poskytovat služby v oblasti radiační kalibrace. V únoru se připojila k síti laboratoří SSDL agentury MAAE/organizace World Health Organisation, která zahrnuje 80 laboratoří v 67 zemích po celém světě. Tyto laboratoře odpovídají za ověření toho, že služby poskytované národními laboratořemi odpovídají mezinárodně uznávaným metrologickým normám.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

2 Comments

    nevím, ale zatím jsem v novinkách přehlédl ? silně významnou informaci o zahájení zakládky jaderného paliva do bloku Taishan – 1 v Číně 10.dubna. První blok EPR- 1750 , který zakládá palivo.

    Článek už je také na webu, více si můžete přečíst zde: http://atominfo.cz/2018/04/zakladani-paliva-do-prvniho-bloku-je-tchaj-san/ Děkujeme za Vaši přízeň 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..