Třetí blok jaderné elektrárny Ohi nacházející se v japonské prefektuře Fukui dne 10. dubna obnovil komerční provoz, oznámila společnost Kansai Electric Power Company. Reaktor v tomto bloku je v pořadí šestým, u něhož se podařilo opětovné uvedení do provozu po zavedení státních revidovaných bezpečnostních předpisů.

jaderná energie - Další japonský reaktor obnovil komerční provoz - Ve světě (Ohi 3 and 4 460 Kansai Electric) 1
Třetí a čtvrtý blok JE Ohi (zdroj: WNN)

Po odstavení všech japonských reaktorů v návaznosti na nehodu z března roku 2011 v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči bylo třetímu a čtvrtému bloku JE Ohi povoleno obnovení provozu v srpnu roku 2012. Oba tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe však byly opětovně odstaveny kvůli inspekcím ze strany regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) v září 2013.

V květnu minulého roku regulátor NRA oznámil, že oba bloky splňují bezpečnostní normy zavedené v červenci roku 2013. Úřad NRA schválil plán společnosti Kansai pro posílení obou bloků v srpnu loňského roku. Následně regulátor provedl předprovozní kontroly těchto bloků, aby potvrdil, že bezpečnostní protiopatření odpovídají schválenému stavebnímu plánu pro tuto elektrárnu. Guvernér prefektury Fukui schválil restartování třetího a čtvrtého bloku JE Ohi v listopadu.

Společnost Kansai započala zakládání 193 palivových souborů do aktivní zóny třetího bloku dne 9. února a dokončila tento proces o 4 dny později. Reaktor byl restartován dne 14. března a dosáhl první kritičnosti – setrvalé řetězové reakce – následující den.

Společnost Kansai oznámila, že třetí blok JE Ohi dne 10. dubna v 16:40 h místního času obnovil komerční provoz, a to po dokončení závěrečné pravidelné kontroly v rámci odstávky – integrovaného testu výkonnosti bloku – na základě rozhodnutí úřadu NRA.

Shigeki Iwane, prezident a ředitel společnosti Kansai, prohlásil: „Při této příležitosti bych rád vyjádřil svou upřímnou vděčnost, zejména veřejnosti v hostitelském regionu, za hluboké porozumění a velkorysou podporu při restartu této jaderné elektrárny.“ Dále doplnil: „Snažíme se vynaložit veškeré úsilí, abychom získali větší důvěru veřejnosti a aby lidé pochopili důležitost i bezpečnost výroby elektřiny prostřednictvím jaderné energie, přičemž současně činíme stabilní kroky směrem vpřed k dosažení a udržení bezpečného provozu elektrárny po jejím znovuuvedení do provozu.“

Třetí blok jaderné elektrárny Ohi je šestým z celkových 42 japonských provozuschopných reaktorů, které doposud prokázaly, že splňují nové regulační bezpečností normy, a obnovily provoz. Ostatními bloky jsou: první dva bloky JE Sendai společnosti Kyushu; třetí blok jaderné elektrárny Ikata patřící společnosti Shikoku; a třetí i čtvrtý blok JE Takahama společnosti Kansai. Dalších 18 reaktorů požádalo o restartování.

Společnost Kansai započala dne 9. dubna zakládání palivových článků do aktivní zóny čtvrtého bloku JE Ohi. Očekává se, že tento blok bude restartován kolem poloviny května.

Společnost Kyushu Electric Power Company předpokládá, že později v tomto roce uvede opět do provozu jak třetí, tak čtvrtý blok své jaderné elektrárny Genkai nacházející se v prefektuře Saga.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..