Belgická vláda schválila novou „energetickou dohodu“, která trvá na předchozí politice postupného odchodu od jaderné energie v zemi, a to do roku 2025. Návrh zákona o nové federální energetické strategii bude předložen vládě do konce května.

jaderná energie - Belgie trvá na politice postupného odchodu od jaderné energie - Ve světě (doel 06.0603 e1458342788162 1) 1
Jedna z belgických jaderných elektráren – JE Doel (zdroj: corporate.engie-electrabel.be)

Energetická dohoda byla schválena v prosinci loňského roku čtyřmi belgickými ministry energetiky – na federální i regionální (bruselské, valonské a vlámské) úrovni. Nová strategie zachovává státní plán odstavit sedm provozovaných jaderných reaktorů do roku 2025. Rovněž vyzývá k tomu, aby investice do zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie, zejména větrných turbín v blízkosti pobřeží, nahradily kapacitu, která bude ztracena v důsledku postupného odchodu od jaderné energetiky.

Rada ministrů schválila novou energetickou strategii dne 30. března.

Vláda poznamenala, že zatímco energetické a klimatické cíle pro období mezi roky 2021-2030 již byly stanoveny na evropské úrovni, národní plán v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030 musí být ještě odsouhlasen mezi různými federálními subjekty. Nová energetická strategie však potvrzuje, že Belgie přijme svoji národní energetickou strategii pro období do roku 2030 do příštího roku.

Vláda prohlásila, že nejnovější federální energetická strategie má za cíl zajišťovat bezpečnost dodávek elektřiny; dodržovat Pařížskou dohodu o změně klimatu; udržovat cenově dostupnou energii pro podniky a rodiny; a zachovávat nejvyšší úroveň bezpečnosti v energetických zařízeních.

Sedm provozovaných belgických jaderných reaktorů – čtyři v jaderné elektrárně Doel a tři v jaderné elektrárně Tihange – produkuje přibližně polovinu elektrické energie v zemi.

 „Abychom dosáhli těchto velmi ambiciózních klimatických cílů, potřebujeme využít všech současných řešení: jaderná energie, stejně jako energie z obnovitelných zdrojů, produkuje velmi málo emisí CO2,“ sdělila dne 3. dubna belgická obchodní organizace Forum Nucléaire. „Jakožto energetický zdroj bez uhlíkových emisí umožní jaderná energie Belgii zachovat bezpečnost jejích dodávek elektřiny, udržet stabilní cenu za tyto dodávky a posunout se k jejím cílům v oblasti klimatu. Jaderná energie umožní energetický přechod.“

Studie prováděná společností PwC Enterprise Advisory – jež byla zadána a publikována v říjnu roku 2016 státní organizací Forum Nucléaire – dospěla k závěru, že i při „masivním“ rozvoji obnovitelných zdrojů energie by postupný odchod od jaderné energetiky do roku 2050 vedl ke „značnému zhoršení“ belgické uhlíkové stopy, přičemž země by se musela uchýlit k dovozu a „dražším elektrárnám“. Studie také zjistila, že bez jaderné kapacity by belgická výroba elektřiny nestačila pro uspokojení poptávky v zemi.

Ve zprávě z května roku 2016 agentura International Energy Agency (IEA) také poznamenala, že státní politika postupného ukončení využívání jaderné energie do roku 2025 „nepomůže Belgii splnit žádné z jejích cílů v rámci energetické politiky“.

Agentura IEA prohlásila: „Rychlý odchod od jaderné energetiky… by měl významný dopad na dodávky elektřiny, na její ceny a na schopnost země splnit její dlouhodobé cíle v oblasti emisí skleníkových plynů.“ Dále navrhla: „Vláda by měla přehodnotit současnou politiku postupného odstavování jaderných elektráren a zvolit pozvolnější přístup. Lepším řešením by bylo umožnit provoz jaderných elektráren tak dlouho, dokud je regulátor považuje za bezpečné. Agentura IEA doporučuje vládě, aby se jednoduše vyhnula postupnému odchodu, jenž se v současné době předpokládá.“

V listopadu roku 2017 tři největší belgické obchodní asociace – Essenscia, Agoria a Febeliec – uvedly, že uzavření všech jaderných elektráren do roku 2025 není cenově rozumným nápadem a že tento plán zvýší emise oxidu uhličitého i poškodí belgické podniky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..