Zástupci americké společnosti FirstEnergy Solutions (FES) oznámili koncem března místnímu provozovateli přenosové soustavy PJM Interconnection, že plánují ukončit provoz jaderných elektráren Beaver Valley, Davis-Besse a JE Perry během následujících tří let, jelikož na volném trhu s elektřinou nezvládají čelit levnému plynu a větrné energii. Toto řešení zatím není konečné a vedení společnosti, které již dříve rozhodlo o odchodu z volného trhu s elektřinou, v současnosti hledá prostor pro legislativní změny, umožňující další provoz těchto bloků.

jaderná energie - Americká FirstEnergy oznámila, že uzavře čtyři bloky - Ve světě (perry460) 1
JE Perry s jedním blokem spuštěným v roce 1986 a druhým, jehož výstavba byla zastavena v roce 1994. (Zdroj: World Nuclear News)

Davis-Besse (jeden tlakovodní blok) a Perry (jeden varný blok) jsou ve státě Ohio a podle US Nuclear Energy Institute (NEI) vyrábějí 14.1 % z celkové spotřeby státu. Dvě tlakovodní bloky elektrárny Beaver Valley pak jsou v Pensylvánii a jejich celkový výkon činí 4048 MWe, což odpovídá přibližně 65 % veškeré výroby FES za minulý rok.

Státy Ohio a Pensylvánie jsou součástí volného trhu s elektřinou: provozovatelé elektráren soutěží mezi sebou na burzách, kde nabízejí dodávky zákazníkům. Výzvou pro jadernou elektřinu se stal levný zemní plyn, především z břidlic, a dotované větrné elektrárny. Jaderným blokům, které jsou v plné síle a nejlepších letech, tak hrozí uzavření z ekonomických důvodů. Don Moul, prezident FES Generation Companies a šéf jaderného oddělení, uvedl, že rozhodnutí uzavřít tyto bloky bylo těžké.

„Ačkoliv provozovatelé elektrárny přijali radikální opatření pro snížení cen, výzva volného trhu, které nyní tyto bloky čelí, jsou bohužel mimo jejich možnosti,“ uvedl Moul. Vláda státu Ohio zvažuje zavedení nové legislativy ve prospěch provozu stávajících jaderných bloků na základě skutečnosti, že přispívají k nízkoemisní energetice. Vlády ve státech New York a Illinois již takové regulace zavedly a zástupci FirstEnergy Corporation uvádějí, že je budou i nadále prosazovat v Ohiu, ačkoliv už v listopadu 2016 oznámili, že vedení společnosti hodlá odejít z volných konkurenčních trhů s elektřinou.

FES uvádí, že provoz elektráren bude pokračovat jako doposud, jelikož společnost nyní čekají všemožné právní procedury související s uzavřením elektráren nebo jejich případným projevem, který je potenciální alternativou. Příprava ukončení provozu a likvidace těchto bloků, včetně detailního harmonogramu, a zrušení provozních licencí může trvat více než dva roky. Společnost již oznámila plánované ukončení provozu americké Komisi pro jaderný dozor.

„Oslovili jsme zastupitele a politiky v Ohiu a Pensylvánii a požádali je, aby zvážili přijetí takových řešení a opatření, která vezmou v potaz velký význam, jež tyto kapacity mají pro místní obyvatele, ekonomiku v regionu, a jejich nenahraditelný příspěvek k výrobě čisté, nízkoemisní elektrické energie pro spotřebitele v obou státech,“ uvádí Moul. „Jsme připraveni vykasat rukávy a společně s politiky navrhnout řešení, které uspokojí všechny strany a umožní provozovat tyto bloky dále,“ dodává.

Elektrárnám The Beaver Valley a Davis-Besse byla nedávno udělena povolení k prodloužení provozu od amerického úřadu pro jaderný dozor. Licence prvního bloku Beaver Valley vyprší v roce 2036, druhého – v roce 2047, elektrárny David-Besse v roce 2037. Perry pak má povolení k provozu do roku 2026. David-Besse byla nedávno spuštěna po 24-denním zakládání paliva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..