Skupina odborníků z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dne 25. dubna dokončila přezkum dlouhodobé provozní bezpečnosti třetího bloku Južnoukrajinské jaderné elektrárny. Tým v rámci mise Pre-SALTO (Pre-Safety Aspects of Long Term Operation) přezkoumal organizaci elektrárny a programy související s dlouhodobým provozem, včetně řízení lidských zdrojů a znalostí.

jaderná energie - Agentura MAAE provedla bezpečnostní přezkum třetího bloku Južnoukrajinské JE - Ve světě (south ukraine 2 460) 1
Južnoukrajinské JE (zdroj: WNN)

Jedenáctičlenný tým, jehož přezkum započal dne 17. dubna, se zaměřil na aspekty nezbytné pro bezpečný dlouhodobý provoz třetího bloku, který obsahuje tlakovodní reaktor VVER V-320 s instalovaným výkonem 950 MWe. Tento reaktor zahájil komerční provoz v roce 1989 s projektovou životností 30 let. Společnost Energoatom – provozovatel tříblokové jaderné elektrárny – připravuje prodloužení provozní doby třetího bloku na 40 let.

Agentura MAAE uvedla, že elektrárna dosáhla pokroku v řízení stárnutí a zahájila mnoho aktivit pro přípravu bezpečného dlouhodobého provozu. Řízení elektrárny „prokázalo závazek k dalšímu zlepšení připravenosti pro dlouhodobý provoz“, doplnila agentura, a již se zabývá několika tématy, která byla doporučena bezpečnostními normami agentury MAAE. Tým shledal, že zaměstnanci elektrárny jsou „profesionální, otevření a vnímaví k návrhům na zlepšení“.

Tým identifikoval několik dobrých postupů a výkonů, které budou sdíleny s jaderným průmyslem na celém světě. Sdělil, že elektrárna: vypracovala katalog provozních závad v trubkách výměníků tepla v parogenerátorech reaktorů VVER; sledovala bezpečnostní indikátory, včetně poruch souvisejících se stárnutím (od zahájení provozu elektrárny) a zavedla komplexní program sledování křehnutí tlakové nádoby reaktoru v důsledku záření.

Agentura doporučila, aby provozovatel dokončil implementační program dlouhodobého provozu, stejně jako seznam struktur, systémů a komponent zahrnutých do rozsahu dlouhodobého provozu; řádně zdokumentovat proces nastavení rozsahu; a odpovídajícím způsobem chránil kvalifikační status vybavení. Vedení elektrárny uvedlo, že se zavázalo k realizaci doporučení a požádalo, aby agentura MAAE naplánovala misi SALTO koncem roku 2019.

Tým v rámci mise Pre-SALTO – jež byla vyžádaná ukrajinským ministerstvem energetiky a uhelného průmyslu – byl složen z devíti odborníků z Argentiny, Bulharska, Číny, České republiky, Indie, Švédska a Velké Británie, stejně jako ze dvou členů personálu agentury MAAE. Závěrečná zpráva bude předložena elektrárně, ukrajinskému regulačnímu orgánu a vládě do tří měsíců.

Osobní revizní mise SALTO je komplexní bezpečnostní přezkum zaměřující se na strategii a klíčové prvky bezpečného dlouhodobého provozu jaderných elektráren. Tyto mise doplňují mise OSART (Operational Safety Review Team), které jsou navrženy pro přezkum programů a činností nezbytných pro provozní bezpečnost.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..