Pracovníci jaderné elektrárny Leningradská II, kterou v Rusku staví Rosatom, dokončili zkoušky 1. bloku s reaktorem VVER-1200 při 40procentním výkonu. Jde o součást uvádění nového bloku do provozu a celkem proběhlo 18 dílčích zkoušek.

jaderná energie - 1. blok JE Leningradská II je na 50 % výkonu - Nové bloky ve světě (361c35ee1acd32fb28d68f4ce4948aeb) 1
Dva bloky JE Leningradská II. (Zdroj: Rosatom)

Mezi jednotlivé zkoušky patří například ověření termohydraulických parametrů primárního okruhu, prověření systému vnitroreaktorového měření a zkoušky systému nouzového napájení bloku. Jednou z nejdůležitějších operací bylo převedení bloku do režimu bez nucené cirkulace a chlazení za pomoci redukčních ventilů vypouštějících páru do atmosféry.

„Testy proběhly úspěšně, k čemuž přispěla i důsledná příprava. Tento režim jsme dvakrát trénovali na simulátoru,“ říká hlavní inženýr JE Leningradská II Alexandr Běljajev. „Po dokončení zkoušek při 40 procentech výkonu jsme zvýšili výkon na 50 procent. Před námi je další série zkoušek při této hodnotě výkonu a později i při 75, 90 a 100 procentech. Zkoušky nového bloku vyvrcholí 15denním komplexním testem při nominálním výkonu, který potvrdí jeho připravenost ke komerčnímu provozu,“ uzavírá Běljajev.

Celkově proběhne 180 dílčích zkoušek, které ověřují soulad skutečných parametrů jednotlivých zařízení i systémů bloku s projektovými hodnotami a také jejich spolehlivost, která má význam pro bezpečnost provozu. K přifázování bloku do sítě došlo 9. března 2018 a k 11. dubnu do ní dodal 65 GWh elektřiny. Podle plánu má vstoupit do komerčního provozu před koncem letošního roku.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..