Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) se dohodla na vypořádání s francouzskou skupinou Areva a německým podnikem Siemens v dlouhodobém sporu ohledně překročení nákladů a zpoždění projektu třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto s reaktorem typu EPR. Společnost TVO dne 11. března uvedla, že konsorcium Areva-Siemens zaplatí odškodné ve výši 450 milionů eur.

jaderná energie - Zúčastněné strany se dohodly na vypořádání za projekt třetího bloku JE Olkiluoto - Nové bloky ve světě (Olkiluoto 3 September 2016 460 TVO) 1
JE Olkiluoto (zdroj: WNN)

Konsorcium firem Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG započalo výstavbu třetího bloku JE Olkiluoto v roce 2005 na základě smlouvy uzavřené se společností TVO koncem roku 2003. Dokončení reaktoru s instalovaným výkonem 1600 MWe v oblasti jihozápadního Finska bylo původně naplánováno na rok 2009, avšak tento projekt postihla různé zpoždění a komplikace. Dohoda o vypořádání ukončuje pohledávky a protinároky v hodnotě miliard eur za jaderný blok, jehož uvedení do provozu bylo v loňském roce opět odloženo na květen roku 2019.

 „Společnost TVO vítá dohodu, která zajišťuje, že projekt třetího bloku JE Olkiluoto s reaktorem EPR bude i nadále disponovat potřebnými finančními, technickými a lidskými zdroji pro své dokončení a úspěšné uvedení do provozu a která také urovná další nevyřešené otázky,“ prohlásil Jarmo Tanhua, prezident a generální ředitel společnosti TVO.

Když společnost TVO uzavřela smlouvu na klíč, náklady na nový blok uvedené jaderné elektrárny byly stanoveny na částku 3,2 miliardy eur, nyní však společnost odhaduje, že její celková investice činí zhruba 5,5 miliardy eur, dodal.

Podmínky

Vstup dohody o vypořádání v platnost podléhá určitým podmínkám, jež by měly být splněny v tomto měsíci, prohlásila společnost TVO. Není tedy jisté, že dohoda o vypořádání nabude účinku, dodala společnost.

Podle dohody bude skupina Areva získávat potřebné dodatečné zdroje od společnosti Framatome, jejímž většinovým vlastníkem je skupina EDF, a rovněž bude poskytovat a udržovat „přiměřené a kompetentní technické a lidské zdroje“ pro dokončení tohoto projektu, uvedla společnost TVO. Dodavatelské firmy v rámci konsorcia se rovněž zavazují, že finanční prostředky určené na dokončení projektu budou přiměřené a budou pokrývat všechny příslušné záruční lhůty – včetně vytvoření mechanismu důvěry financovaného firmami skupiny Areva, který zajistí financování nákladů na dokončení projektu, vysvětlila společnost.

Dohodnutou finanční kompenzaci stanoví arbitrážní rozhodnutí Mezinárodní obchodní komory (International Chamber of Commerce – ICC) týkající se nákladů a ztrát způsobených zpožděním projektu a má být vyplacena společnosti TVO ve dvou splátkách. Zúčastněné strany se proto dohodly na stažení všech probíhajících právních kroků souvisejících s projektem, včetně arbitráže komory ICC.

Dodavatelské společnosti konsorcia mají nárok na „motivační platbu“ až do výše 150 milionů eur, řekla společnost TVO, a to „pro včasné dokončení“ projektu.

 „V případě, že dodavatelské společnosti konsorcia nedokončí projekt třetího bloku JE Olkiluoto s reaktorem EPR do konce roku 2019, zaplatí společnosti TVO za toto zpoždění pokutu ve výši, jež bude záviset na skutečné době dokončení projektu tohoto bloku a jež nesmí přesáhnout částku 400 milionů eur,“ prohlásila společnost TVO. Očekává se, že společnost obdrží první platbu ve výši 328 milionů eur v tomto měsíci – jakmile vstoupí v platnost dohoda o vyrovnání. Druhá platba ve výši 122 milionů eur je splatná po dokončení projektu třetího bloku JE Olkiluoto nebo v každém případě nejpozději dne 31. prosince 2019.

Princip smlouvy na klíč pro jaderný blok a odpovědnost dodavatelských společností konsorcia „zůstávají v plné platnosti“, dodala společnost.

Poslední časový harmonogram očekává připojení tohoto bloku k rozvodné síti v prosinci roku 2018, přičemž k zahájení pravidelné výroby elektřiny by mělo dojít v květnu 2019. Program spouštění tohoto bloku očekává, že mezi těmito daty vyrobí 2-4 TWh elektřiny, a to při různých úrovních výkonu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..