Společnost Kyushu Electric Power dne 23. března zahájila proces znovuspuštění třetího bloku své jaderné elektrárny Genkai nacházející se v japonské prefektuře Saga. Očekává se, že tento blok obnoví komerční provoz v příštím měsíci.

jaderná energie - Znovuspuštění sedmého japonského reaktoru - Ve světě (Genkai plant 460 Kyushu) 1
JE Genkai (zdroj: WNN)

Společnost prohlásila, že proces vytahování řídících tyčí z tlakovodního reaktoru s instalovaným výkonem 1 180 MWe byl zahájen téhož dne v 11:00 hodin místního času. Společnost Kyushu sdělila, že výrobu elektřiny plánuje v tomto bloku obnovit dne 25. března, ale také poznamenala, že toto datum by se mohlo změnit „kvůli úpravě turbín a tak dále“.

 „Po opětovném spuštění výroby elektřiny budeme přizpůsobovat provoz – neboť výstup bloku bude postupně zvyšován,“ uvedla společnost Kyushu. „V souladu s tím se očekává, že tento blok bude podroben integrovanému testu výkonnosti a do komerčního provozu se navrátí koncem měsíce dubna.“

Společnost Kyushu podala v červenci roku 2013 žádosti k japonskému regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) o restart třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Genkai, které jsou mimo provoz od prosince 2010, respektive prosince 2011. V lednu minulého roku úřad NRA potvrdil, že oba tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe splňují nové regulační standardy.

Guvernér prefektury Saga udělil v dubnu svůj souhlas se znovuspuštěním těchto bloků – po přijetí usnesení prefekturálního shromáždění umožňujícího jejich znovuspuštění.

Po před-provozních kontrolách obou bloků úřad NRA potvrdil, že bezpečnostní opatření jsou v souladu se schváleným stavebním plánem pro JE Genkai, a společnost Kyushu začala dne 16. února zakládat palivo do aktivní zóny třetího bloku této jaderné elektrárny.

Třetí blok JE Genkai je sedmým ze 42 provozuschopných reaktorů v Japonsku, u kterých bylo dosud potvrzeno, že splňují nové regulační bezpečnostní standardy a obnovily provoz. Ostatními bloky jsou: první dva bloky jaderné elektrárny Sendai společnosti Kyushu; třetí blok JE Ikata společnosti Shikoku; třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama a třetí blok jaderné elektrárny Ohi – tyto tři bloky jsou ve vlastnictví společnosti Kansai. Dalších 17 reaktorů požádalo o restartování.

Společnost Kansai očekává, že v polovině dubna proběhne zakládání paliva do čtvrtého bloku JE Ohi a jeho restartování se uskuteční v polovině května. Obnovení komerčního provozu na tomto bloku se předpokládá začátkem června. Společnost Kyushu v měsíci květnu také plánuje obnovení provozu ve čtvrtém bloku JE Genkai.

Očekává se, že jaderná energie bude v roce 2030 představovat 20-22 % z japonské výroby elektrické energie, přičemž podobná část bude pocházet z obnovitelných zdrojů. Zbývající podíl výroby v zemi bude podle nejnovější energetické politiky Japonska tvořit uhlí (26 %), LNG (27 %) a ropa (3 %). Tato politika podporuje „využívání výroby elektřiny z jaderné energie, jejíž bezpečnost je potvrzena“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..