Tlaková nádoba reaktoru pro pátý blok jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) byla dodána na staveniště v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning). Instalace této komponenty započala ihned po dodání.

jaderná energie - Začala instalace reaktorové nádoby v pátém bloku JE Chung-jen-che - Nové bloky ve světě (Hongyanhe 5 RPV 460 CGN) 1
Reaktorová nádoba elektrárny (zdroj: WNN)

Nádoba – měřící 13 metrů na délku, 4 m v průměru a vážící přes 300 tun – byla dne 18. března přivezena lodí do areálu JE Chung-jen-che. Po doručení byla komponenta – vyrobená podnikem Shanghai Electric Nuclear Power Equipment Co Ltd – přemístěna přímo na nosnou konstrukci jaderného ostrova pátého bloku. Společnost China General Nuclear (CGN) uvedla, že práce kolem instalace nádoby byly zahájeny okamžitě po doručení.

Společnost CGN prohlásila, že tento krok značí začátek vrcholné instalace hlavního zařízení jaderného ostrova tohoto bloku.

Pátý blok je prvním ze dvou reaktorů s designem ACPR-1000 navržených společností CGN s instalovaným výkonem 1 080 MWe, které budou tvořit druhou část jaderné elektrárny Chung-jen-che.

Výstavba první části této elektrárny, jež obsahuje čtyři tlakovodní reaktory CPR-1000, byla zahájena v srpnu roku 2009. První a druhý blok vstoupily do komerčního provozu v červnu 2013, respektive v květnu 2014, zatímco třetí blok zahájil komerční provoz v srpnu 2015 a čtvrtý blok ho následoval v září 2016.

Slavnostní ceremonie značící zahájení přípravných prací pro druhou část jaderné elektrárny Chung-jen-che se konala v červenci roku 2010. V návaznosti na pozastavení schvalování a licencování nových reaktorů v rámci odezvy na nehodu z března 2011 v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči společnost CGN nakonec získala povolení pro výstavbu bloků číslo 5 a 6 JE Chung-jen-che od komise National Development and Reform Commission v březnu roku 2015. Tento úspěch znamenal první schválení pro nové reaktory za poslední čtyři roky.

Výstavba pátého bloku začala 29. března 2015, zatímco stavba šestého bloku byla započata v červenci téhož roku. Podle plánů má instalace tlakové nádoby reaktoru v šestém bloku začít do konce letošního roku. Společnost CGN uvedla, že dokončení druhé části tohoto projektu je očekáváno v roce 2021.

Jaderná elektrárna Chung-jen-che je vlastněna a provozována společností Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Co – společním podnikem firem CGN a State Power Investment Corporation, přičemž každá drží 45% podíl. Zbývajících 10 % akcií vlastní podnik Dalian Municipal Construction Investment Co.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..