Společnost Westinghouse Electric Company a konsorcium dalších osmi evropských partnerů 12. března oznámily úspěšné dokončení projektu zaměřeného na diverzifikaci dodávek jaderného paliva pro reaktory VVER-440 v Evropě, který byl financovaný z evropských fondů.

jaderná energie - Westinghouse je připraven dodávat palivo pro evropské reaktory VVER-440 - Palivový cyklus (wh vver 440) 1
Pilotní kazety typu NOVA E-3 pro reaktory VVER-440 během kompletace. (Zdroj: Essanuf.eu)

Konsorcium vyvinulo koncepční návrh paliva a způsob, kterým by bylo možné upravit výrobu a dodavatelské řetězce tak, aby bylo možné výrábět a dodávat palivo pro reaktory VVER-440, podobně jako to společnost Westinghouse a ENUSA realizovala pro jadernou elektrárnu Loviisa ve Finsku v letech 2001-2007. Kromě této koncepce zavedlo a ověřilo konsorcium související metody a postupy, které budou použity pro licencování a použití nového paliva.

„Tento projekt nás velmi dobře připravil na výrobu a dodávky paliva pro reaktory VVER-440 do elektráren v Evropě a díky němu vznikla alternativa k současnému jedinému zdroji dodávek paliva,“ řekl Aziz Dag, vice prezident a výkonný ředitel společnosti Westinghouse pro severní Evropu. „Mnoho zemí ve východní Evropě spoléhá na jadernou energii a posilování jejich energetické bezpečnosti je pro ně tedy strategicky důležité.“

Společnost Westinghouse stála v čele projektu známého jako European Supply of Safe Nuclear Fuel (Zajištění dodávek bezpečného nukleárního paliva v Evropě) (ESSANUF) od září 2015. Mezi jejími partnery byly organizace VUJE, ÚJV Řež, Lappeenranta University of Technology (LUT), National Nuclear Laboratory (NNL), NucleoCon, National Science Center Kharkov Institute of Physics and Technology (NSC KIPT), the Joint Research Centre of the European Commission in Karlsruhe (JRC-Karlsruhe) a ENUSA Industrias Avanzadas (ENUSA). Projekt je financován z programu EU pro výzkum a školení Euratom (2014-2018), který je součástí rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 (H2020) (smlouva o grantu 671546).

Zdroj: Businesswire.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..