V pátém bloku jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) byla instalována kupole kontejnmentové budovy. Jedná se o druhý demonstrační blok reaktorového designu HPR1000 (Hualong One), jenž se staví v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian).

jaderná energie - Ve druhém čínském bloku Hualong One byla instalována kopule kontejnmentové budovy - Nové bloky ve světě (Fuqing 6 dome installed 460 CNI23) 1
Instalace kopule JE Hualong One (zdroj: WNN)

Ocelová kupole – s průměrem téměř 47 metrů, výškou přes 23 m a hmotností asi 340 tun – byla vyzdvižena pomocí pásového jeřábu vážícího 3 200 tun. K jejímu umístění na vrchol zdí kontejnmentové budovy došlo dne 21. března v 21:21 hodin místního času, oznámila čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Tohoto významného milníku, dodala společnost, bylo dosaženo deset dní před plánovaným termínem.

Konstrukce o tvaru kulového vrchlíku – skládající se ze 153 prefabrikovaných dílů – je hlavní komponentou pro ochranu reaktoru a zabránění uvolňování radioaktivních materiálů do životního prostředí v případě závažné nehody.

Podnik China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited (CNI23) poznamenal, že umístění kopule na kontejnmentovou budovu značí formální přesun výstavby jaderného bloku z fáze civilní konstrukce do fáze instalace zařízení. 

V listopadu roku 2014 společnost CNNC oznámila, že pátý a šestý blok JE Fu-čching budou využívat domácky navržený reaktorový design tlakovodního reaktoru – Hualong One, což značí jeho první nasazení. Společnost původně předpokládala, že pro tyto bloky použije design ACP1000, ale plány byly revidovány v souladu s reorganizací čínského jaderného průmyslu. Čínská Státní rada udělila v polovině dubna roku 2015 konečný souhlas s výstavbou pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching.

Odlití prvního betonu pro pátý blok JE Fu-čching začalo v květnu roku 2015, což označilo oficiální začátek výstavby tohoto bloku. Stavba šestého bloku této elektrárny byla zahájena v prosinci téhož roku. Kopule kontejnmentové budovy pátého bloku JE Fu-čching byla instalována v květnu roku 2017. Očekává se, že oba tyto bloky jaderné elektrárny Fu-čching budou dokončeny v roce 2019, respektive v roce 2020.

Podnik CNI23 prohlásil: „V současné době instalace jaderného ostrova pátého bloku dosáhla stavebního vrcholu, kdy společnost CNNC úspěšně nainstalovala tlakovou nádobu reaktoru, tři parogenerátory a tři hlavní cirkulační čerpadla.“

Inspekční a přejímací kontroly vnitřních prostor reaktorové nádoby pátého bloku JE Fu-čching byly dokončeny dne 15. března, sdělila společnost CNNC.

 „Vnitřní části reaktorové nádoby jsou stěžejním vybavením jaderného reaktoru,“ vysvětlila společnost. „V případě reaktorového designu HPR1000 jsou splněny nejpřísnější předpisy a standardy pro jadernou energetiku – a to jak čínské, tak zahraniční.“

Výstavba dvou bloků s designem Hualong One probíhá také v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang), již vlastní firma China General Nuclear. Tato elektrárna se nachází v čínské provincii Kuang-si (pinyin: Guangxi). Očekává se, že tyto bloky budou uvedeny do provozu také v roce 2019, respektive v roce 2020.

Dva bloky HPR1000 jsou budovány v JE Karáčí, která se nachází v Pákistánu. Stavba druhého bloku této elektrárny byla zahájena v roce 2015 a výstavba třetího bloku započala v roce 2016. Podle plánů mají tyto bloky vstoupit do komerčního provozu v roce 2021, respektive v roce 2022.

Reaktorový design HPR1000 byl rovněž navržen pro jadernou elektrárnu Bradwell ve Spojeném království, kde tento design prochází certifikačním procesem s názvem Generic Design Assessment. Britské národní regulační orgány – úřad Office for Nuclear Regulation a agentura Environment Agency – oznámily v listopadu loňského roku zahájení druhé technické etapy posuzovacího programu pro britskou verzi technologie HPR1000.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..