Pracovníci podniku Baltijskij zavod v Petrohradu dokončili testy na určení přesného těžiště a mechanické stability nosného plavidla Akademik Lomonosov, určeného pro plovoucí jadernou elektrárnu ve městě Pevek na Čukotce. Uvedl to ve své zprávě tiskový odbor závodů.

jaderná energie - V Petrohradě otestovali mechanickou odolnost nosného plavidla pro plovoucí jadernou elektrárnu - Jádro na moři (uploaded foto fb 000980 1024) 1
Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov koncem roku 2016, kdy začínaly její první zkoušky. (Zdroj: Rosenergoatom)

 

Určení těžiště a mechanické stability (angl. inclining test) je velmi důležitou součástí závěrečných etap při stavbě plavidla, je prováděno za účelem upřesnění projektových údajů o poloze těžiště. Taková zkouška je vždy prováděna na prvním plavidle v sérii. Pomocí speciálních závaží je na lodi záměrně vytvořeno přetížení na levé a pravé straně, výsledná měření umožňují zkontrolovat výpočty inženýrů a určit přesnou polohu těžiště plavidla, která je zásadní pro rovnoměrné zatížení při provozu. Tato čísla jsou rovněž důležitá pro upřesnění „papírových“ výpočtů odolnosti plavidla vůči vlnám a větru a mezí jeho schopnosti udržet se na vodě.

Testy, kterých se zúčastnilo na 100 odborníků, trvaly okolo 12 hodin, a probíhaly v náročném počasí a za studených teplot. Plovoucí elektrárna disponuje energetickými reaktory typu KLT-40S, které mohou vyrábět až 70 MWt elektrické energie a 50 Gcal/hod tepelné, což postačuje pro město s obyvatelstvem okolo 200 tis. lidí. Nosné plavidlo Akademik Lomonosov je stavěno pro jadernou elektrárnu u města Pevek, která podle dosavadních plánů bude zajišťovat elektřinou přístavní města a plynové a ropné platformy v otevřeném moři. Dalším účelem elektrárny je odsolování mořské vody, podle projektu zvládne odsolit denně až 240 tis. metrů krychlových vody denně a její provozní doba je naplánována na 35 až 40 let. Uvedení první takové elektrárny do provozu je naplánováno na rok 2019. 

Zdroj: TASS

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..