Úterý, 24 listopadu
Shadow

V Petrohradě otestovali mechanickou odolnost nosného plavidla pro plovoucí jadernou elektrárnu

Pracovníci podniku Baltijskij zavod v Petrohradu dokončili testy na určení přesného těžiště a mechanické stability nosného plavidla Akademik Lomonosov, určeného pro plovoucí jadernou elektrárnu ve městě Pevek na Čukotce. Uvedl to ve své zprávě tiskový odbor závodů.

Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov koncem roku 2016, kdy začínaly její první zkoušky. (Zdroj: Rosenergoatom)

 

Určení těžiště a mechanické stability (angl. inclining test) je velmi důležitou součástí závěrečných etap při stavbě plavidla, je prováděno za účelem upřesnění projektových údajů o poloze těžiště. Taková zkouška je vždy prováděna na prvním plavidle v sérii. Pomocí speciálních závaží je na lodi záměrně vytvořeno přetížení na levé a pravé straně, výsledná měření umožňují zkontrolovat výpočty inženýrů a určit přesnou polohu těžiště plavidla, která je zásadní pro rovnoměrné zatížení při provozu. Tato čísla jsou rovněž důležitá pro upřesnění „papírových“ výpočtů odolnosti plavidla vůči vlnám a větru a mezí jeho schopnosti udržet se na vodě.

Testy, kterých se zúčastnilo na 100 odborníků, trvaly okolo 12 hodin, a probíhaly v náročném počasí a za studených teplot. Plovoucí elektrárna disponuje energetickými reaktory typu KLT-40S, které mohou vyrábět až 70 MWt elektrické energie a 50 Gcal/hod tepelné, což postačuje pro město s obyvatelstvem okolo 200 tis. lidí. Nosné plavidlo Akademik Lomonosov je stavěno pro jadernou elektrárnu u města Pevek, která podle dosavadních plánů bude zajišťovat elektřinou přístavní města a plynové a ropné platformy v otevřeném moři. Dalším účelem elektrárny je odsolování mořské vody, podle projektu zvládne odsolit denně až 240 tis. metrů krychlových vody denně a její provozní doba je naplánována na 35 až 40 let. Uvedení první takové elektrárny do provozu je naplánováno na rok 2019. 

Zdroj: TASS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..