V reaktoru odstaveného druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany energetici 20. března dokončili výměnu pětiny jaderného paliva za čerstvé. Skoro dvouměsíční plánovaná odstávka tohoto bloku začala 9. března. Nyní v něm budou do května pokračovat práce týkající se servisu a investic, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Zbývající tři bloky dukovanské elektrárny, která pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku, jsou v provozu.

jaderná energie - V odstaveném 2. bloku Dukovan energetici dokončili výměnu paliva - V Česku (S133796 1024) 1
Výměna paliva v JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

Výměnu paliva v odstaveném reaktoru energetici ukončili dvě hodiny po poledni. Zaměstnávala je nepřetržitě od pátku 16. března. Z celkových 349 palivových kazet v reaktoru vyvezli 78, které k výrobě energie sloužily pět let. Zbývající kazety v reaktoru přeskládali. Manipulace s palivem podle mluvčího probíhá automaticky pomocí takzvaného zavážecího stroje. Proces výměny paliva je rozplánován do 508 kroků a provádí se pod vodou.

Použité palivo pracovníci uložili do bazénu vedle reaktoru, kde se bude ve vodě chladit šest let. Potom bude umístěno do kontejneru Castor a přepraveno do skladu, který je v areálu elektrárny.

Během odstávky uskuteční pracovníci ve druhém bloku Dukovan také 39 technických a investičních akcí za stovky milionů korun. Mezi ně patří rekonstrukce rozvaděčů, instalování 48 regulačních armatur a osazení nových čerpadel bazénu, v němž se chladí použité palivo. Pro letošek připravila v dukovanské elektrárně firma ČEZ, která elektrárnu provozuje, investice v součtu za 1,795 miliardy korun.

Jaderná elektrárna Dukovany loni vyrobila 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od svého zprovoznění v roce 1985 dodala téměř 422 TWh elektrického proudu, což odpovídá sedmileté spotřebě celé republiky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..