Turecký deník Habertürk oznámil, že na duben 2018 je naplánováno zalití prvního betonu do základů jaderné elektrárny Akkuyu s reaktory VVER-1200. Ceremoniálu se hodlají zúčastnit prezident Ruské federace Vladimír Putin a turecký premiér Recep Erdogan.

jaderná energie - V dubnu má začít betonáž základů JE Akkuyu - Nové bloky ve světě (staveniste 09 11 2015 01 akkunpp) 1
Práce na staveništi JE Akkuyu koncem roku 2015. (Zdroj: Akkunpp.com)

Dva lídři povedou sedmé zasedání Rady pro spolupráci na vládní úrovni mezi Tureckem a Ruskem, na tomto setkání by měla být přijata důležitá rozhodnutí v politice a ekonomice. Součástí plánované akce mají být rovněž události v regionu, společné projekty v oblasti energetiky, obranného průmyslu a spolupráce v zemědělství.

Na pořadu dne je dále ceremoniál se zalitím prvního betonu JE Akkuyu a následně třístranný summit ohledně Sýrie, který proběhne v Istanbulu za účasti íránského prezidenta Hasáního Rouháního. První takový summit proběhl 22. listopadu 2017 v Soči.

Spuštění prvního ze čtyř bloků elektrárny Akkuyu je naplánováno na rok 2023, v roce 2026 pak hodlají Turci a Rusové spustit elektrárnu na plný výkon. Podle plánů bude elektrárna na plný provoz vyrábět 35 TWh elektřiny ročně.

Zdroj: Inosmi.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..