Ruská skupina ASE Group předala zákazníkovi třetí blok jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) nacházející se v čínské provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu) na dvouletý záruční provoz. Ruskem dodaný reaktor typu VVER-1000 má podle plánu vstoupit do komerčního provozu v průběhu letošního roku.

jaderná energie - Třetí blok JE Tchien-wan vstupuje do záručního období - Nové bloky ve světě (Tianwan unit 3 460 CNNC) 1
JE Tchien-wan (zdroj: WNN)

Korporace Rosatom dne 6. března oznámila, že provozování tohoto bloku bylo převedeno na vlastníka a provozovatele elektrárny – společnost Jiangsu Nuclear Power Corporation (JNPC). Tato společnost je společným podnikem firem China National Nuclear Corporation (50% podíl), China Power Investment Corporation (30 % akcií) a Jiangsu Guoxin Group (20% podíl).

„Protokol o předběžném převzetí třetího bloku jaderné elektrárny Tchien-wan byl podepsán během 25. zasedání Joint Coordination Committee Meeting na stavišti této elektrárny v Číně,“uvedl Alexej Bannik, projektový ředitel skupiny ASE Group v Číně.

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Tchien-wan obsahují reaktory VVER-1000 AES-91 navržené společností Gidropress a dodané ruskou státní jadernou korporací Rosatom. Hlavním dodavatelem je firma AtomStrojExport, jež zajišťuje dodávky jaderného ostrova. První beton pro třetí blok této elektrárny byl odlit v prosinci 2012, zatímco výstavba čtvrtého bloku byla zahájena v září 2013. Dva stejné reaktory VVER-1000 (v prvním a druhém bloku) započaly svůj provoz v této lokalitě v roce 2007.

Proces založení celkem 163 palivových článků do aktivní zóny reaktoru třetího bloku JE Tchien-wan se uskutečnil v srpnu minulého roku. Spouštěcí proces byl zahájen 27. září, přičemž o dva dny později dosáhl reaktor první kritičnosti. Dne 30. prosince – po dokončení testů v rámci uvádění do provozu při výkonu 25 % – byl tento blok připojen k rozvodné síti. Dynamické testy byly později provedeny při výkonu 50 %, 75 % a 100 %. Blok dokončil demonstrační provoz při nominálním výkonu po dobu 100 hodin dne 15. února.

Korporace Rosatom poznamenala, že třetí blok JE Tchien-wan byl uveden do provozu v rámci výstavby druhé části jaderné elektrárny Tchien-wan  „včas a za všech smluvních závazků“.

Čínská státní rada udělila svůj souhlas pro třetí část JE Tchien-wan (pátý a šestý blok) – oba s reaktory podle Čínou navržené technologie ACPR1000 s instalovaným výkonem 1 080 MWe – dne 16. prosince 2015. První bezpečnostní beton byl odlit pro pátý blok později v témž měsíci, zatímco pro šestý blok proběhla tato událost v září roku 2016. Očekává se, že pátý blok vstoupí do komerčního provozu v prosinci roku 2020, přičemž šestý blok ho bude následovat v říjnu roku 2021.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..