Třetí blok jaderné elektrárny Ohi nacházející se v japonské prefektuře Fukui dosáhl dne 15. března v ranních hodinách kritičnosti, oznámil provozovatel tohoto bloku, společnost Kansai Electric Power Company. Očekává se, že reaktor – v pořadí šestý, který bude znovuspuštěný po zavedení státních revidovaných bezpečnostních předpisů – obnoví komerční provoz na začátku příštího měsíce.

jaderná energie - Třetí blok JE Ohi dosáhl klíčového milníku při svém restartu - Ve světě (Ohi 3 and 4 460 Kansai Electric 1) 1
Třetí a čtvrtý blok JE Ohi (zdroj: WNN)

Po odstavení všech japonských reaktorů v návaznosti na nehodu z března roku 2011 v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči bylo třetímu a čtvrtému bloku JE Ohi povoleno obnovení provozu v srpnu roku 2012. Oba tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe však byly opětovně odstaveny kvůli inspekcím ze strany regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) v září 2013.

V květnu minulého roku regulátor NRA oznámil, že oba bloky splňují bezpečnostní normy zavedené v červenci 2013. Úřad NRA schválil plán společnosti Kansai na posílení obou bloků v srpnu loňského roku. Následně regulátor provedl předprovozní kontroly těchto bloků, aby potvrdil, že bezpečnostní protiopatření odpovídají schválenému stavebnímu plánu pro tuto elektrárnu. Guvernér prefektury Fukui schválil restartování třetího a čtvrtého bloku JE Ohi v listopadu.

Společnost Kansai započala zakládání 193 palivových souborů do aktivní zóny třetího bloku dne 9. února a dokončila tento proces o 4 dny později. Reaktor byl restartován dne 14. března v 17:00 h místního času. Společnost Kansai uvedla, že třetí blok jaderné elektrárny Ohi dosáhl kritičnosti – setrvalé řetězové reakce – dne 15. března ve 3:00 h.

Dne 13. března společnost Kansai prohlásila: „Po dosažení kritičnosti zahájí elektrárna dne 16. března 2018 provoz, během něhož započne kontrola výkonu bloku, a to v rámci finální fáze pravidelné kontrolní odstávky po různých druzích zkoušek.“ Dále společnost doplnila: „Počátkem dubna tento blok obnoví provoz za plného výkonu – po dokončení komplexní inspekce prováděné regulačním úřadem NRA.“

Společnost Kansai dříve sdělila, že očekává, že v polovině dubna proběhne zakládání paliva do čtvrtého bloku jaderné elektrárny Ohi a jeho restartování se uskuteční v polovině května. Předpokládá se, že komerční provoz bude na tomto bloku obnoven začátkem června.

V prosinci oznámila společnost Kansai, že nebude žádat o povolení restartovat první dva bloky JE Ohi, které byly mimo provoz od července 2011, respektive od prosince 2011. Společnost dne 1. března oznámila, že požádala japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu o vyřazení obou tlakovodních reaktorů z provozu. Jedná se o bloky s výkonem 1 175 MWe, které se blíží čtyřicetileté životnosti.

Třetí blok JE Ohi je šestým z celkových 42 japonských provozuschopných reaktorů, které doposud prokázaly, že splňují nové regulační bezpečností normy, a obnovily provoz. Ostatními bloky jsou: první dva bloky JE Sendai společnosti Kyushu; třetí blok jaderné elektrárny Ikata patřící společnosti Shikoku; a třetí i čtvrtý blok JE Takahama společnosti Kansai. Dalších 18 reaktorů požádalo o restartování.

Společnost Kyushu Electric Power Company očekává, že později v tomto roce restartuje jak třetí, tak čtvrtý blok své jaderné elektrárny Genkai nacházející se v prefektuře Saga.

Očekává se, že jaderná energie bude v roce 2030 představovat 20-22 % výroby elektrické energie v Japonsku, přičemž podobná část bude pocházet z obnovitelných zdrojů. Zbývající část výroby elektřiny v zemi bude podle nejnovější energetické politiky Japonska pokryta uhlím (26 %), zkapalněným plynem – LNG (27 %) a ropou (3 %). Tato politika podporuje „využívání výroby jaderné energie, jejíž bezpečnost je potvrzena“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..