Pod bývalou továrnou v třebíčské čtvrti Borovina vznikne interaktivní expozice věnovaná jadernému odpadu. Návštěvníci se díky ní podívají do podzemních chodeb, o jejichž existenci veřejnost dosud příliš nevěděla. Ekotechnické centrum Alternátor expozicí rozšíří svou nabídku vzdělávacích programů, při kterých zábavnou formou seznamuje zájemce s energetikou a ekologií. Stavební práce na nové expozici začaly tento týden, řekl dnes ČTK centra mluvčí Milan Krčmář.

jaderná energie - Třebíčský Alternátor chystá expozici o jaderném odpadu - Back-end (1464340544 dsc 6324 dsc 6332 9 images 740) 1
Expozice v Alternátoru. (Zdroj: Alternátor)

Podzemních tunelů je podle něho pod bývalým obuvnickým závodem několik, spojují jednotlivé budovy a sloužily zřejmě k vedení kabeláže. Podzemními tunely navíc podchází zatrubněný Stařečský potok.

Nový pohodlný vstup do podzemí vznikne v místech, kde jsou nyní šatny pro návštěvníky centra. „Momentálně se zde staví příčka, která zabrání pronikání prachu ze stavby do výstavních prostor,“ uvedl Krčmář. Stavební práce podle něj skončí v červnu, následovat bude instalace expozice tak, aby mohla být v druhé polovině roku zpřístupněna veřejnosti.

Spojovací chodba je asi tři metry široká a měří desítky metrů. Propojuje bývalou kotelnu a tovární budovy z 19. století přiléhající ke Koželužské ulici. Přestavbou kotelny v roce 2014 centrum Alternátor vzniklo. Veřejnosti se poprvé otevřelo v červnu 2015. Na ploše přibližně 1000 čtverečních metrů seznamuje zábavnou formou s vývojem výroby energie, s technikou a ekologií.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..