Japonská společnost TEPCO a další energetické společnosti mají v úmyslu na jaře zahájit obchodní jednání o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny Higašidori v prefektuře Aomori na severovýchodě Japonska. Uvádí to s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník Japan Times.

jaderná energie - TEPCO se spojuje s partnery kvůli výstavbě JE Higašidori - Nové bloky ve světě (TEPCO Higashidori unbuilt) 1
Vizualizace JE Higašidori. (Zdroj: ANS Nuclear Cafe)

Plán má za cíl dokončit výstavbu elektrárny Higašidori, která byla pozastavena po zemětřesení a vlně cunami z března 2011. Podle zdrojů deníku se do projektu plánují zapojit společnosti Tohoku Electric Power Co., Chubu Electric Power Co. a Japan Atomic Power Co.

Společnost Kansai Electric Power Co. zvažuje zapojení do jednání, aby mohla vstupovat do diskuze o rolích jednotlivých společností a nákladech, uvádí zdroje deníku.

Očekává se, že vláda, která ovládá většinový podíl ve společnosti TEPCO, tento krok podpoří.

Výstavbu rozestavěného jaderné elektrárny Higašidori začala společnost TEPCO v lednu 2011. Představitelé společnosti věří, že budou mít strukturu společného podniku s dalšími energetickými firmami hotovou ve fiskálním roce 2020.

Společnost TEPCO nyní nese náklady na kompenzace a likvidaci následků fukušimské havárie. Snaží se o vnitřní změny a narovnání svých plánů v jaderné energetice. Další energetické společnosti vyzvala k účasti v projektu Higašidori koncem loňského roku.

Ostatní energetické společnosti z projektu budou těžit díky sdílení know-how a zdrojů v období, kdy jsou jejich zisky výrazně snížené kvůli zastavení většiny japonských jaderných elektráren po fukušimské havárii.

Zdroj: Japantimes.co.jp

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..