Švýcarská společnost Axpo získala regulační schválení ke znovuspuštění prvního bloku jaderné elektrárny Beznau v tomto měsíci –  poté, co důkazy předložené v prosinci minulého roku prokázaly, že oxidy hliníku obsažené v tlakové nádobě reaktoru nemají vliv na bezpečnost tohoto bloku.

jaderná energie - Švýcarský regulátor schválil znovuspuštění prvního bloku JE Beznau - Ve světě (Beznau 1 460 ENSI) 1
První blok JE Beznau (zdroj: WNN)

Tlaková nádoba reaktoru byla vyrobena v závodě Creusot Forge ve Francii v šedesátých letech minulého století. Podle tehdejších výrobních směrnic byl během procesu odlévání přidán hliník pro usnadnění kyslíkové vazby.

Švýcarský regulační a dozorčí orgán Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI) dne 6. března prohlásil: „Tento krok znamená úspěšné dokončení rozsáhlého testovacího a analytického procesu. Se schválením bezpečnostní dokumentace ze strany dozorčího orgánu může nyní společnost Axpo prokázat, že je zajištěna bezpečnost tlakové nádoby reaktoru v prvním bloku v souladu se současným stavem technických znalostí, stejně jako s vnitrostátními i mezinárodními předpisy.“

Dále doplnil: „Bezpečnostní dokumentace potvrzuje dřívější hodnocení a vyšetřování a znovu prokazuje stávající bezpečnostní rezervu pro bezpečný provoz tohoto bloku po dobu 60 let. První blok JE Beznau nyní zahájí proces navrácení do provozu.“

První blok jaderné elektrárny Beznau „stanovil mezinárodní standardy pro bezpečnostní dokumentaci“, řekl regulátor a dodal, že dokončení analýz trvalo téměř tři roky.

V polovině roku 2015 byly během ultrazvukových zkoušek zjištěny v některých místech tlakové nádoby reaktoru materiálové anomálie a regulátor ENSI vyzval k dalšímu šetření. Výrobní dokumentace již poskytla první údaje o příčině zjištěných nesrovnalostí, uvedl úřad ENSI.

„V průběhu propracovaných ultrazvukových zkoušek a analýz týkajících se zdroje a příčiny nesrovnalostí bylo možné prokázat, že se jednalo o nekovové inkluze (oxidy hliníku), které se objevily během výrobního procesu a které mohou také vytvářet větší konglomerace,“ vysvětlil.

Společnost Axpo hledala srovnatelný materiál pro provedení zkoušek pevnosti jako základ pro strukturální mechanické analýzy integrity tlakové nádoby reaktoru, avšak nikde na světě nebyl k dispozici žádný srovnatelný materiál v dostatečném množství, řekl regulátor ENSI. V důsledku toho se společnost Axpo rozhodla pro repliku části reaktorové nádoby (prstenec C), která byla vyrobena v kovárně ve Spojeném království.

„Jak bylo očekáváno, následné analýzy zjistily, že tento prstenec vykazuje stejné materiálové vlastnosti jako stávající prstenec,“ sdělil úřad ENSI. „S replikou bylo možné experimentálně ověřit zdroj ultrazvukových nálezů.“

Replika byla také použita jako základ pro vytváření vzorků materiálu, z nichž několik stovek bylo použito k provádění zkoušek destruktivní síly (pevnost v tahu a nárazu). Metalografické analýzy a materiálové testy potvrdily, že inkluze neměly žádné negativní dopady na materiálové vlastnosti tlakové nádoby reaktoru, uvedl regulační úřad ENSI.

Zkoušky integrity a výpočty byly provedeny v dalším kroku, a to v souladu s platnými mezinárodními požadavky podle Kodexu ASME a vnitrostátních předpisů. Analýzy zjistily, že pevnost tlakové nádoby reaktoru není ohrožena inkluzemi oxidy hliníku, doplnil úřad ENSI.

První blok JE Beznau nyní zahájí proces postupného navrácení do výrobního procesu, přičemž během tohoto procesu budou probíhat bezpečnostní zkoušky. Očekává se, že blok bude pracovat na plný výkon do konce tohoto měsíce.

Dva reaktory o výkonu 365 MWe od firmy Westinghouse v jaderné elektrárně Beznau jsou nejstaršími provozovanými jadernými bloky ve Švýcarsku. První blok do provozu vstoupil už v roce 1969, zatímco druhý blok vyrobil první elektřinu o tři roky později. Kromě elektřiny vyrábějí oba bloky teplo pro dálkové vytápění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..