Stálý výbor pro jadernou energetiku ani na svém osmém zasedání nepřijal konkrétní rozhodnutí ve věci výstavby nového jaderného zdroje. Vybudování nové jaderné kapacity přitom předpokládá Státní energetická koncepce, kterou zpracovala vláda. Neustálé odkládání řešení financování takové stavby ohrožuje českou výrobní přiměřenost ve střednědobém horizontu.

jaderná energie - Svaz průmyslu a dopravy: Energetika potřebuje rozhodnutí o financování výstavby jádra - Nové bloky v ČR (edu celkovy CEZ 1024) 1
Vizualizace nových bloků v JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

Svaz průmyslu a dopravy výstavbu jaderných bloků podporuje, vychází z reálných podmínek a potřeby stabilního zdroje a nutnosti nahrazení postupně odpojovaných uhelných elektráren. Z hlediska investiční nejistoty a cen energie představuje jaderná energetika určité riziko, ale s ohledem na Státní energetickou koncepci, zdrojové možnosti naší ekonomiky, dopady na životní prostředí či bezpečnost a stabilitu dodávek, potřebuje Česká republika robustní, stabilní zdroj, kterým může být pouze jaderná energetika.

„Vláda musí rozhodnout co nejdříve o investičním modelu, zahájit výběrové řízení a také zajistit, aby se na dodávkách podílely subjekty z ČR. Nemůžeme dále čekat a narušovat stabilitu dodávek v budoucnu,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Jak uvádí Svaz průmyslu v Programovém prohlášení: V souladu s platnou Státní energetickou koncepcí, která v následujících desetiletích předpokládá další rozvoj jaderné energetiky, musí vláda podporovat výstavbu nových jaderných zdrojů, rozhodnout o vhodném investičním modelu, způsobu financování a způsobu výběru dodavatele. Jádro představuje spolehlivý a nízkoemisní zdroj s dlouhou životností, jehož rozvoj navíc poskytne velkou příležitost tuzemskému průmyslu.

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..