Tchajwanská rada Atomic Energy Council (AEC) dne 5. března schválila plán pro restartování druhého bloku jaderné elektrárny Kchuo-šeng (pinyin: Kuosheng), která byla od poloviny roku 2016 mimo provoz. Konečné rozhodnutí o tom, zda může být reaktor znovu uveden do povozu, zůstává na legislativním orgánu Legislative Yuan.

jaderná energie - Společnost Taipower získala souhlas pro restartování druhého bloku JE Kchuo-šeng - Ve světě (1 kuosheng npp) 1
JE Kchuo-šeng (zdroj: NEI magazine)

Varný reaktor s instalovaným výkonem 948 MWe byl v květnu roku 2016 odstaven v důsledku požáru, který byl způsoben zkratem. Reaktor nedávno prošel rozsáhlou modernizací. Opravy a údržba reaktoru byly dokončeny v prosinci loňského roku.

Společnost Taiwan Power Company (Taipower) požádala radu AEC dne 5. února o restartování tohoto bloku, aby byl zajištěn dostatečný výkon v síti pro nadcházející letní měsíce. Znovuspuštění reaktoru také pomůže snížit znečištění ovzduší, jež se zvýšilo kvůli většímu využívání uhlí a plynu pro výrobu elektřiny.

Žádost společnosti Taipower o restartování bloku bude nyní zvažována orgánem Legislative Yuan, který přezkoumá bezpečnostní zprávu o reaktoru rady AEC. Pokud bude žádost schválena, druhý blok JE Kchuo-šeng bude moci pokračovat v provozu až do konce platnosti jeho provozní licence – tj. do března roku 2023.

Premiér William Lai (pinyin: Lai Ching-te) prohlásil, že bez ohledu na to, zda bude druhý blok jaderné elektrárny Kchuo-šeng restartován či nikoliv, vládní plán na postupný odchod od jaderné energetiky na ostrově Tchaj-wanu do roku 2025 zůstává nezměněn, uvedla zpravodajská agentura Central News Agency.

V tchajwanských dodávkách elektřiny dominuje jako zdroj energie uhlí (46 %) a zemní plyn (36 %). Jaderné elektrárny vyráběly přibližně 16 % místní elektřiny, avšak v posledních letech jejich výroba poklesla na přibližně 13 %. Kromě druhého bloku JE Kchuo-šeng byl po dobu více než dvou let odstaven první blok jaderné elektrárny Čchin-šan (pinyin: Chinshan, též Ťin-šan/Jinshan) v návaznosti na palivovou poruchu, která byla následně opravena. Přesto druhý blok JE Čchin-šan nedostal povolení ke znovuspuštění po tajfunu. I přesto, že tyto bloky mají regulační oprávnění k provozu, jejich restartování bylo politicky blokováno.

Výstavba dvou pokročilých varních reaktorů s instalovaným výkonem 1 350 MWe v jaderné elektrárně Lung-men (pinyin: Lungmen/Longmen) – čtvrté jaderné elektrárně na Tchaj-wanu – byla zahájena v roce 1999. První blok měl podle původních plánů zahájit komerční provoz v roce 2006 a druhý blok ho měl následovat o rok později. Tento projekt byl však sužován politickými, právními a regulačními zpožděními. Dokončený první blok byl dočasně vyřazen z provozu v červenci roku 2015 a výstavba druhého bloku byla pozastavena v dubnu roku 2014.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..