Druhý blok jaderné elektrárny Ikata nacházející se v japonské prefektuře Ehime má být trvale vyřazen z provozu, oznámila dne 27. března společnost Shikoku Electric Power Company. Tím se stává devátým provozuschopným japonským reaktorem, který má být trvale vyřazen z provozu – od nehody, jež se udála v JE Fukušima Dajiči.

jaderná energie - Společnost Shikoku rozhodla o vyřazení druhého bloku JE Ikata z provozu - Ve světě (Ikata plant 460 Shikoku) 1
JE Ikata (zdroj: WNN)

Společnost prohlásila, že její správní rada dne 27. března na svém zasedání rozhodla, že nebude usilovat o znovuspuštění druhého bloku JE Ikata. Společnost Shikoku také uvedla, že náklady a rozsah úprav potřebných pro modernizaci tohoto 40 let starého bloku, aby splňoval revidované bezpečnostní normy země, činí jeho opětovné uvedení do provozu z ekonomického hlediska nerealistické.

Druhý blok JE Ikata obsahuje tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 538 MWe, který svůj provoz zahájil v březnu roku 1988. Reaktor byl v provozu až do ledna roku 2012, kdy byl odstaven kvůli pravidelným kontrolám.

Prezident společnosti Shikoku Hayato Saeki prohlásil, že rozhodnutí správní rady již oznámil guvernérovi prefektury Ehime i starostovi města Ikata.

Společnost v březnu roku 2016 rozhodla o vyřazení prvního bloku téže elektrárny z provozu. Tento blok také obsahuje tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 538 MWe a zahájil komerční provoz v září 1977. K jeho odstavení došlo v září 2011 kvůli pravidelným kontrolám. Aby blok mohl být provozován déle než 40 let, potřeboval by modernizaci, která by stála více než 1,6 miliardy dolarů.

Prezident Saeki dále uvedl: „V budoucnu budeme pokračovat s ověřenými postupy v návaznosti na uzavření druhého bloku JE Ikata a budeme usilovat i o vyřazení prvního bloku téže elektrárny z provozu – s nejvyšší prioritou pro zajištění bezpečnosti.“

Třetí blok jaderné elektrárny Ikata byl mimo provoz od dubna roku 2011, kdy byl odstaven pro pravidelnou plánovanou odstávku. Obnovení provozu na tomto bloku povolil japonský regulační úřad Nuclear Regulatory Authority (NRA) v dubnu roku 2016. Společnost Shikoku dne 12. srpna zahájila proces restartování tlakovodního reaktoru o výkonu 846 MWe a blok obnovil komerční provoz dne 7. září 2016. V prosinci 2017 však japonský vrchní soud nařídil pozastavení provozu na tomto bloku. Soudní příkaz je platný až do konce září roku 2018.

„Pokud jde o třetí blok, který bude posledním provozovaným blokem v elektrárně, budeme i nadále zajišťovat jeho bezpečnost,“ doplnil Saeki.

V polovině března roku 2015 agentura Agency for Natural Resources and Energy  spadající pod ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu revidovala účetní ustanovení v zákonu o podnikání v oblasti elektřiny, který umožňuje energetickým společnostem rozpočítat náklady na vyřazení z provozu ve splátkách až do deseti let – namísto původní jednorázové platby. Toto opatření na obnovení nákladů je určeno pro vyřazení starších a menších bloků z provozu.

Zformulování tohoto systému vedlo k oznámení, že pět japonských menších provozuschopných jaderných reaktorů bude trvale vyřazeno z provozu. Jedná se o: první dva bloky JE Mihama patřící společnosti Kansai Electric Power Company; první blok jaderné elektrárny Tsuruga firmy Japan Atomic Power Company; první blok JE Genkai společnosti Kyushu Electric Power Company a první blok JE Shimane firmy Chugoku Electric Power Company.

V prosinci roku 2017 společnost Kansai oznámila, že nebude žádat o restartování prvních dvou bloků své jaderné elektrárny Ohi, jež se nachází v japonské prefektuře Fukui. Tyto dva tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 175 MWe se staly prvními reaktory s výkonem nad 1 000 MWe, které byly trvale vyřazeny z provozu po havárii v JE Fukušima Dajiči z března roku 2011.

V prosinci loňského roku vláda také formálně oznámila své rozhodnutí o vyřazení nečinného prototypu rychlého reaktoru Monju z provozu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..