Společnost Kansai Electric Power Company požádala japonskou vládu o schválení vyřazení prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Ohi z provozu. Společnost následně předloží podrobný plán vyřazení z provozu pro oba tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 175 MWe.

jaderná energie - Společnost Kansai požádala o vyřazení prvního a druhého bloku JE Ohi z provozu - Ve světě (Ohi units 1 and 2 460 Kansai) 1
JE Ohi (zdroj: WNN)

Společnost Kansai dne 22. prosince oznámila, že nebude žádat o povolení restartovat první dva bloky JE Ohi nacházející se v japonské prefektuře Fukui. V té době informovala jak město Ohi, tak prefekturu Fukui o svém rozhodnutí vyřadit z provozu oba bloky, jež zahájily svůj provoz v březnu roku 1979, respektive v prosinci téhož roku.

První a druhý blok jaderné elektrárny Ohi – které byly odstaveny od července 2011, respektive od prosince 2011 – jsou v Japonsku jedinými reaktory, které jsou vybaveny nouzovými ledovými chladicími systémy. Tyto systémy využívají bloky ledu v koších instalovaných kolem kontejnmentové nádoby, aby rychle ochlazovaly vytvořenou páru pro snížení tlaku v případě nehody. Společnost Kansai uvedla, že v souladu s novými bezpečnostními normami by musely být stěny kontejnmentových budov obou bloků v JE Ohi zesíleny. Společnost následně odhadla, že by bylo třeba vynaložit částku asi 7,3 miliardy dolarů, aby bezpečnostní modernizace obou bloků zajistila splnění požadovaných standardů.

Společnost Kansai dne 1. března oznámila, že podala žádost k japonskému ministerstvu hospodářství, obchodu a průmyslu o schválení vyřazení bloků z provozu. V žádosti je uvedeno, že první dva bloky JE Ohi budou oficiálně klasifikovány jako trvale odstavené od 1. března a celková jmenovitá výrobní kapacita elektrárny bude snížena ze 4,75 GWe na 2,36 GWe.

Společnost nyní vypracuje podrobný plán vyřazování z provozu pro oba bloky, jenž předloží regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority ke schválení. Její plán nastíní vybavení a zařízení, která mají být demontována, a časový harmonogram pro dokončení těchto prací.

Po odstavení všech japonských reaktorů v návaznosti na havárii v JE Fukušima Dajiči bylo společnosti Kansai v srpnu roku 2012 povoleno obnovení provozu u novějšího třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Ohi. Avšak tyto dva tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe byly znovu odstaveny – kvůli inspekcím v září 2013. Společnost získala všechna potřebná schválení pro restartování obou bloků. Do třetího bloku již bylo znovu založeno palivo a navrácení třetího i čtvrtého bloku této jaderné elektrárny do komerčního provozu se očekává do poloviny roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..