Společnost Georgia Power si najala 14 operátorů pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle z projektu JE VC Summer, od kterého bylo upuštěno. Ve své poslední zprávě pro komisi Public Service Commission (PSC) ve státě Georgii společnost uvedla, že tento krok ušetří téměř dva roky času pro výcvik i náklady.

jaderná energie - Společnost Georgia Power najímá operátory z JE VC Summer do JE Vogtle - Nové bloky ve světě (Vogtle 3 January 2018 460 Georgia Power 1) 1
Třetí blok JE Vogtle (zdroj: WNN)

Společnost Georgia Power je povinna předkládat zprávy komisi PSC každých šest měsíců, aby poskytla aktuální informace o pokroku stavby a další informace týkající se výstavby dvou bloků s designem AP1000. V pořadí 18. zpráva s názvem Vogtle Construction Monitoring (VCM) Report, podaná dne 28. února, se vztahuje na období od 1. července do 31. prosince 2017 a jedná se o první zprávu od prosincového přijetí rozhodnutí komise PSC schválit doporučení společnosti Goergia Power pro dokončení těchto budovaných bloků.

Poslední zpráva obsahuje revidovaný, nižší předpokládaný dopad sazeb na zákazníky a nastiňuje pokračující pokrok a zlepšení produktivity na staveništi poblíž města Waynesboro nacházejícího se ve státě Georgii. Tato zpráva rovněž potvrzuje cílová data pro uvezení obou bloků do provozu, tj. listopad roku 2021 pro třetí blok JE Vogtle a listopad roku 2022 pro čtvrtý blok této elektrárny, a že dokončení těchto bloků zůstává nejlepším možným řešením (z ekonomického hlediska) pro uspokojení budoucích státních energetických potřeb – poté, co dodavatel, firma Westinghouse, v březnu roku 2017 požádal o bankrot podle kapitoly 11 zákona o bankrotech.

Stavební práce pokračují, přičemž podnik Southern Nuclear převzal na staveništi pozici projektového manažera a firma Bechtel převzala řízení stavby. Tato 18. zpráva VCM uvádí, že produktivita na staveništi se zlepšila od doby, kdy podnik Southern Nuclear převzal celkové řízení projektu. Stavební práce jsou v současné době v předstihu oproti plánu pro dosažení cílových dat k uvedení bloků do provozu, uvedla společnost Georgia Power.

Během posledních šesti měsíců došlo k pokroku ve výstavbě obou bloků. Proběhla instalace klíčových modulů a komponent – včetně obou parogenerátorů a kompenzátoru objemu ve třetím bloku a konstrukčních modulů CA02 a CA03 ve čtvrtém bloku. Taktéž bylo v areálu staveniště umístěno tisíce tun kovových výztuží a došlo k odlití desítek tisíc metrů krychlových betonu, uvedla společnost. Dále bylo dodáno hlavní vybavení, jež zahrnovalo oboustranné ventily pro oba bloky, pasivní výměník tepla pro odvod zbytkového tepla a vnitřní komponenty reaktorové nádoby pro čtvrtý blok. Nyní se již většina modulů a zařízení potřebných pro dokončení projektu nachází v areálu elektrárny.

Společnost musí zajistit pro tuto lokalitu nezbytný počet licencovaných operátorů pro podporu zakládání paliva do obou těchto nových bloků.

Firma South Carolina Electric & Gas – dceřiná společnost podniku Scana Corporation – v srpnu rozhodla o zastavení výstavby dvou reaktorů AP1000 v jaderné elektrárně VC Summer nacházející se v Jižní Karolíně a 14 operátorů, kteří absolvovali zkoušku amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) v JE VC Summer, bylo nyní najato společností Georgia Power. Třicet šest kandidátů pro JE Vogtle nyní prošlo licenční zkouškou operátorů úřadu NRC a další kandidáti se připravují k počáteční licenční zkoušce úřadu NRC později v tomto měsíci. Další vlna kandidátů se chystá zahájit trénink pro zkoušky úřadu NRC již v červnu.

Komise PSC v lednu schválila revidovanou prognózu kapitálových nákladů pro projekt JE Vogtle ve výši 7,3 miliardy dolarů. Společnost Georgia Power požaduje od komise PSC ověření a schválení kapitálových výdajů ve výši 448 milionů dolarů, které byly vynaloženy v průběhu vykazovaného období pro 18. zprávu VCM.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..