Japonský soud dne 19. března zamítl žalobu směrující k zastavení výstavby a následného provozování jaderné elektrárny Ohma, která je ve vlastnictví společnosti Japan Electric Power Development Corp (J-Power) a která se staví v japonské prefektuře Aomori.

jaderná energie - Soud tozhodl proti snaze zastavit výstavbu JE Ohma - Nové bloky ve světě (Ohma July 2014 courtesy J Power) 1
JE Ohma (zdroj: ANS Nuclear Cafe)

Více než 1 100 obyvatel města Hakodate podalo v červenci roku 2010 žalobu a nároky na náhradu škody u okresního soudu v tomto městě proti společnosti J-Power a vládě. Následně bylo u soudu podáno dalších osm stížností.

Soudní proces se soustředil na to, zda dochází k seizmické aktivitě na mořském dnu poblíž lokality JE Ohma a na nebezpečí vzniku sopečných erupcí v této oblasti. Žalobci rovněž vyjádřili obavy ohledně jaderné elektrárny využívající pouze palivo ze smíšených oxidů (mixed-oxide – MOX). První blok jaderné elektrárny Ohma by byl prvním japonským reaktorem, jenž byl vybudován pro provoz pouze s palivem MOX s recyklovaným plutoniem.

 „Doposud jsme požádali soud, aby odmítl nároky, a pečlivě jsme trvali na tom, abychom ověřili, že je zajištěna bezpečnost JE Ohma,“ uvedla společnost J-Power.

Společnost dne 19. března oznámila, že okresní soud města Hakodate „uznal“ její argumentaci a rozhodl v její prospěch. Rozsudek odmítá jak zákaz k výstavbě jaderné elektrárny, tak požadavky na náhradu škody, poznamenala společnost.

Předsedající soudce Chikako Asaoka byl citován Asahi Shimbunem slovy: „V tuto chvíli neexistují řádné důkazy o hmatatelném nebezpečí, které by v budoucnosti mohlo vést k vážné nehodě v elektrárně.“

 „Budeme i nadále adekvátně reagovat na posouzení shody regulačním úřadem Nuclear Regulation Authority (NRA) s novými regulačními normami a budeme pracovat v celé společnosti, abychom vytvořili bezpečnou elektrárnu,“ uvedla společnost J-Power. „Kromě toho se budeme snažit poskytnout informace o plánu jaderné elektrárny Ohma zainteresovaným lidem.“

Zahájení výstavby JE Ohma bylo původně naplánováno v srpnu roku 2007 – s plánovaným komerčním provozem v březnu roku 2012. Zavedení přísnějších předpisů pro seizmickou aktivitu však posunulo počátek stavby na květen roku 2008 a komerční provoz na listopad roku 2014.

Práce na vybudování prvního bloku jaderné elektrárny Ohma – s pokročilým varným rektorem, jehož instalovaný výkon činí 1 383 MWe – byly v březnu roku 2011 dokončeny zhruba ze 40 %, když tsunami způsobilo nehodu v JE Fukušima Dajiči. Výstavba prvního bloku byla po havárii pozastavena, ale v říjnu roku 2012 došlo k jejímu obnovení. V té době společnost J-Power sdělila, že bude usilovat o vybudování bezpečné elektrárny – mimo jiné tím, že zajistí posílení bezpečnostních opatření, která budou zohledňovat zkušenosti získané z havárie v JE Fukušima Dajiči.

V prosinci roku 2014 podala společnost J-Power žádost k úřadu NRA ohledně provedení změn v reaktorové instalaci prvního bloku JE Ohma za účelem posílení ochrany bloku. Dokončení těchto opatření – včetně protiopatření proti tsunami, zajištění napájecích zdrojů, zajištění funkcí pro odvod tepla a reakce na závažné havárie – se původně očekávalo do konce roku 2020.

Nicméně, v září roku 2015 společnost oznámila jednoleté zpoždění v zahájení výstavby bezpečnostních zařízení, čímž se komerční provoz tohoto bloku posouvá na rok 2021. Toto zpoždění bylo zapříčiněno dlouhotrvajícím prověřovacím procesem ze strany úřadu NRA – poté, co byla společnost požádána, aby předložila další informace o svých plánech.

O rok později společnost J-Power oznámila, že očekává další zpoždění v délce zhruba dvou let při dokončování revizního a schvalovacího procesu úřadu NRA pro první blok JE Ohma. Nyní předpokládá, že výstavba bezpečnostních vylepšení začne v tomto roce a bude dokončena ve druhé polovině fiskálního roku 2023.

 „Děláme vše pro to, aby zahájení provozu nastalo v obchodním roce 2024/25,“ řekl pro agenturu Reuters tiskový mluvčí společnosti J-Power.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..