Dohoda o zprostředkování průmyslových postupů dne 10. března generálními řediteli společností EDF a Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) stanovuje průmyslový rámec a plánovaný harmonogram pro realizaci šesti reaktorů s designem EPR v jaderné elektrárně Jaitapur, stejně jako role a povinnosti partnerů.

jaderná energie - Schválení dohody pro reaktory v JE Jaitapur - Nové bloky ve světě (Macron Modi 10 March PMO 460) 1
Prezidenti Francie a Indie (zdroj: WNN)

Dohodu podepsali předseda a generální ředitel firmy EDF Jean-Bernard Lévy a předseda a generální ředitel společnosti NPCIL Satish Kumar Sharma během státní návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Indii. Podle podmínek této dohody bude firma EDF působit jako dodavatel technologie tlakovodních reaktorů EPR a bude provádět veškeré inženýrské studie a činnosti v oblasti zadávání zakázek ohledně komponent pro první dva z celkových šesti reaktorů. Odpovědnost za některé nákupní činnosti a studie pro další čtyři reaktory může být přidělena místním společnostem, čímž se dosáhne potenciální indické lokalizace ve výši 60 % pro poslední dva ze šesti reaktorů.

Firma EDF rovněž poskytne společnosti NPCIL své „cenné zkušenosti“ z budování reaktorů EPR.

Jako vlastník a budoucí provozovatel JE Jaitapur bude společnost NPCIL zodpovědná za získání veškerých oprávnění a osvědčení vyžadovaných v Indii a za vybudování všech šesti reaktorů i infrastruktury v lokalitě elektrárny. Firma EDF a její průmyslový partneři poskytnou pomoc společnosti NPCIL během fáze výstavby.

Podle firmy EDF bude JE Jaitapur ve státě Maháráštra největším jaderným energetickým projektem na světě, neboť celková výrobní kapacita této elektrárny bude zhruba 10 GWe. Společnost uvedla, že reaktor s designem EPR a instalovaným výkonem 1 600 MWe je „obzvláště vhodný“ pro země, jako je Indie, které prochází rychlým růstem a mají vyspělou elektrickou rozvodnou síť. Reaktory EPR jsou v současné době ve výstavbě ve třetím bloku JE Flamanville ve Francii, ve třetím bloku jaderné elektrárny Olkiluoto ve Finsku a dva bloky se budují v čínské JE Tchaj-šan (pinyin: Taishan). Očekává se, že první blok JE Tchaj-šan bude prvním blokem s touto technologií v provozu, přičemž jeho spuštění proběhne později v tomto roce.

Rámcová dohoda stanuje, že firma EDF poskytne předběžnou nabídku do několika týdnů – s cílem vytvořit ke konci letošního roku závaznou nabídku.

Ředitel Lévy uvedl, že tato dohoda byla rozhodujícím krokem ve vývoji jaderného projektu JE Jaitapur. „Nyní můžeme s jistotou počítat se zbytkem tohoto projektu důležitého jak pro Indii, tak pro firmu EDF,“ řekl.

Jaitapur má být vlajkovým projektem spolupráce, která započala podpisem memoranda o porozumění francouzským podnikem Areva a společností NPCIL v roce 2009.

Prezidentové Macron a Módí ve společném prohlášení „spokojeně zdůraznili“ uzavření dohody o zprostředkování průmyslových postupů. Vedoucí představitelé zopakovali cíl zahájení prací v projektu JE Jaitapur „kolem přelomu let 2018 a 2019“ a povzbudili společnosti EDF a NPCIL k „urychlení“ smluvních jednání. Rovněž „uvítali společné porozumění“ obou stran ohledně prosazování indických pravidel a předpisů o občanskoprávní odpovědnosti za jaderné škody, které se na projekt vztahují, a „pravidelnou angažovanost“ mezi jadernými organizacemi a regulátory obou zemí.

Dohody pro průmyslové subjekty

Firma EDF také oznámila podpis dvou dohod o spolupráci s francouzskými a indickými průmyslovými subjekty, čímž se stanovily provozní základy projektu JE Jaitapur. Smlouva se společnostmi Assystem, Egis, Reliance a Bouygues o zavedení inženýrské platformy pro studie v rámci projektu jaderné elektrárny Jaitapur zajistí, že celkem pět společností definuje pravidla spolupráce s cílem vytvořit společný podnik. Firma EDF bude vlastnit 51 % ve společném podniku a bude odpovědná za inženýrskou integraci.

Druhá smlouva, jíž podepsaly společnost Larsen&Toubro, asociace AFCEN – francouzská asociace pro jaderné předpisy a standardy – a podnik Bureau Veritas, se týká vytvoření školicího střediska pro školení místních společností o technických normách pro výrobu zařízení pro projekt JE Jaitapur.

Indie má v provozu 22 jaderných reaktorů, jež mají celkový výkon 6 219 MWe. Šest reaktorů o celkovém výkonu 4 350 MWe je ve výstavbě, včetně prototypu rychlého reaktoru a jednoho ruského tlakovodního reaktoru. V příštích několika letech by měla být zahájena výstavba dalších 19 reaktorů, včetně deseti domácky navržených reaktorů PHWR, jejichž provoz má být podle plánů zahájen do roku 2031, stejně jako provoz reaktorů od zahraničních dodavatelů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..