Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov v týdnu od 5. března diskutoval o perspektivě užších ekonomických a politických vazeb v řadě afrických zemí, a to včetně projektů v oblasti jaderné energie. Lavrov navštívil Angolu, Namibii, Mosambik, Zimbabwe a Etiopii, která byla posledním regionem v rámci jeho cesty a do které zavítal dne 9. března.

jaderná energie - Rusko diskutuje o perspektivách africké jaderné energetiky - Ve světě (Lavrov Augusto March 2018 460 Russian Ministry of Foreign Affairs 1) 1
Lavrov a Augusto na meetingu (zdroj: WNN)

Ruské ministerstvo zahraničních věcí (Ministry of Foreign Affairs – MID) uvedlo, že po jednáních se svým angolským protějškem Manuelem Augustem v hlavním městě Luanda dne 5. března Lavrov novinářům sdělil, že jejich země rozvíjejí spolupráci v oblasti nerostných surovin a že „rozvíjejí dobré podmínky“ v oblastech ropy a zemního plynu a taktéž mají „ambiciózní plány“ pro high-end průmyslová odvětví a pro mírové využívání jaderné energie. Lavrov se také setkal s angolským prezidentem Joao Lourencem.

V rozhovoru s časopisem Hommes d’Afriquedne, který se uskutečnil tentýž den, Lavro prohlásil: „Naše hospodářská spolupráce není tak rozvinutá jako naše politické vazby, avšak během posledních několika let se zlepšila. Náš obchod se subsaharskými zeměmi dosáhl v roce 2017 částky 3,6 miliardy amerických dolarů, ve srovnání se sumou 3,3 miliardy dolarů v roce 2016 a 2,2 miliardy dolarů v roce 2015.“

Lavrov řekl, že jeho cesta je zaměřena na posílení vazeb v různých oblastech a na hledání nových příležitostí pro spolupráci v oblasti obchodu, vědy, techniky a humanitární práce. Dále uvedl, že Moskva kladla velký důraz na posílení vazeb s regionálními a subregionálními organizacemi v Africe, především s Africkou unií. Doplnil, že ekonomická spolupráce mezi Ruskem a africkými státy „nebyla tak aktivní jako politická interakce, ale naše hospodářská spolupráce v posledních letech zaznamenala určitý růst“.

Ruské společnosti v Africe pracují v oblastech průzkumů, těžby, energetiky a petrochemie. Podílejí se na národních programech na výstavbu plynovodů a skladovacích zařízení. Dále zajišťují technickou údržbu vodních elektráren, prohlásil ministr, stejně tak provádějí studie proveditelnosti pro výstavbu jaderných elektráren a jaderných výzkumných a technologických center.

 „Mimo těžbu spolupracují Rusko a africké země v oblasti high-end technologií. Korporace Rosatom zvažuje řadu projektů, které jsou pro Afričany zajímavé, například vytvoření jaderného výzkumného a technologického centra v Zambii. Taktéž Nigérie má podobný projekt. Existují dobré vyhlídky na spolupráci s dalšími africkými státy, jako jsou Ghana, Tanzanie a Etiopie. Rovněž probíhají rozhovory o výstavbě nové jaderné elektrárny v Jižní Africe,“ prohlásil ministr Lavrov.

Dne 5. března Lavrov jednal s namibijskou místopředsedkyní vlády Netumbo Nandi-Ndaitwahovou, a to v hlavním městě Windhoek. Podle přepisu úvodních poznámek Lavrova, zveřejněného na internetových stránkách ministerstva MID, ministr zahraničí uvedl, že společná rusko-namibijská mezivládní komise pro obchod a hospodářskou spolupráci funguje dobře, přičemž dodal: „Chtěli bychom, aby se ale zaměřila na konkrétní kroky“.

Lavrov upozornil na zájem Namibie o těžbu uranu a skutečnost, že tato africká země a korporace Rosatom dokončují dohodu o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie, přičemž toto oznámení adresoval přímo místopředsedkyni Nandi-Ndaitwahové. Tím se otevřou možnosti pro spolupráci těchto dvou zemí nejen v odvětví uranu, ale také v medicíně, technologiích a při potenciální výstavbě jaderné elektrárny, řekl Lavrov.

Namibie disponuje zhruba 7 % světových zásob uranu, jenž se těží pro výrobu paliva do jaderných elektráren po celém světě. Nyní se vláda zavázala k politické pozici dodávat svou vlastní elektřinu z jaderné energie. Země totiž čelí vážným problémům v oblasti zásobování elektřinou.

V lednu loňského roku namibijská vláda oznámila zrušení desetiletého moratoria na nové žádosti o průzkumné licence pro minerály sloužící jako jaderné palivo. S odkazem na toto rozhodnutí místopředsedkyně Nandi-Ndaitwahová uvedla, že Namibie se těší na realizaci společných projektů v oblasti průzkumů, těžby a zpracování uranové rudy v zemi.

Také poděkovala ministru Lavrovovi za to, že Rusko podpořilo žádost Namibie o členství ve skupině Nuclear Suppliers Group a dodala, že se těší na pokračující výpomoc, jelikož se Namibie postavila do pozice, aby optimalizovala výhody svých přírodních zdrojů.

 „V této souvislosti vítáme probíhající jednání mezi Namibií a Ruskem o podpisu memoranda o porozumění o mírovém využívání jaderné energie,“ dodala.

Během své návštěvy v lokalitě Addis Abeba – hlavním městě Etiopie – dne 9. března Lavrov zahájil další jednání. Zúčastnili se ho etiopský premiér Hailemariam Desalegn Boshe, prezident Mulatu Teshome Wirtu a ministr zahraničí Workneh Gebeyehu. Také se setkal s Moussa Faki Mahamatem, předsedou Komise Africké unie, v sídle této unie.

Ministerstvo MID prohlásilo: „Plánujeme diskuze s etiopskými vůdci o široké škále oboustranných otázek spolupráce, přičemž se soustředíme na obchodní a ekonomické složky, včetně realizace společných projektů v oblasti energetiky, jaderné energie, high-end technologií, vědy a vzdělávání v Etiopii.“

Lavrov pro tisk The Ethiopian řekl: „Naše plány zahrnují organizaci etiopského centra pro jadernou vědu a technologii, které bude založeno na ruském výzkumném reaktoru.“

Lavrov dále poznamenal, že Etiopie a Rusko se těší z tradice 120 let diplomatických vztahů.

 „Jsme potěšeni, že Rusko a Etiopie věnují zvláštní pozornost tomuto výročí a slavnostní události budou pokračovat během celého letošního roku,“ prohlásil.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..