Ruský Rosatom plánuje při výstavbě egyptské jaderné elektrárny El Dabaa použít hlavní cirkulační čerpadla GCNA-1753, která jsou mazána vodou a zvyšují bezpečnost a účinnost jaderné elektrárny. S odkazem na web Rosatomu s výběrovými řízeními to uvádí ruská informační agentura RIA Novosti.

jaderná energie - Rosatom v Egyptě použije čerpadla zvyšující účinnost jaderné elektrárny - Nové bloky ve světě (gcna 1753) 1
Zkoušky čerpadla GCNA-1753 u výrobce. (Zdroj: Rosatom)

Hlavní cirkulační čerpadla jsou jednou ze základních součástí jaderné elektrárny a zajišťují cirkulaci chladicí vody v primárním okruhu. Čerpadla GCNA-1753 vyvinula konstrukční kancelář Rosatomu CKBM z Petrohradu. Nejvýraznějším rozdílem tohoto typu oproti předchůdcům je to, že čerpadlo včetně elektromotoru není mazáno olejem, ale vodou. Díky tomu nemusí žádný ze systémů primárního okruhu používat k mazání olej, což redukuje riziko vzniku požáru na reaktorovém sále. V tomto ohledu čerpadlo nemá na světě obdoby.

Kromě zvýšení bezpečnosti provozu přináší toto čerpadlo také vyšší účinnost reaktorového systému. Protože nemá systém olejového mazání, došlo ke zmenšení objemu oceli použité při jeho výrobě a redukci hmotnosti o několik tun. Kromě lepších provozních parametrů se navíc zkrátila i doba nezbytná pro jeho údržbu během odstávek bloku. Zvýšení koeficientu využití a zlepšení spolehlivosti čerpadla vede k podstatným úsporám pro provozovatele elektrárny, a to během celého životního cyklu čerpadel.

Vývoj nového typu byl dokončen kanceláří CKBM v roce 2015. Podle informací na webu Rosatomu s výběrovými řízeními (http://zakupki.rosatom.ru) zbývá dopracovat technický projekt GCNA-1753 určený pro El Dabaa vzhledem k specifikaci reaktorového systému této elektrárny. To by mělo být hotovo začátkem roku 2019. Rosatom v roce 2017 oznámil, že čerpadla GCNA-1753 použije i v blocích maďarské jaderné elektrárny Paks II, kterou staví v Maďarsku.

Čtyři bloky jaderné elektrárny El Dabaa s reaktory VVER-1200 budou postaveny podle typového projektu AES-2006. Jde o bloky generace III+ se zvýšenou úrovní jaderné bezpečnosti a se zlepšenými technickými a ekonomickými charakteristikami.

Zdroj: RIA Novosti

 

O autorovi

admin

jaderná energie - Euro: Kterak Rakušan atom štěpil - Nové bloky ve světě (csm triga 433a0155dd) 2
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..