Ruská státní jaderná společnost Rosatom stále plánuje zahájit provoz první turecké jaderné elektrárny Akkuyu v roce 2023 a jednání s případnými novými investory by neměla ovlivnit časový harmonogram výstavby. Uvedla to firma v prohlášení zaslaném agentuře Reuters. Na počátku tohoto měsíce informované zdroje agentuře řekly, že elektrárna zřejmě nebude dokončena podle plánu, protože Rosatom má problém najít místní partnery.

Práce na staveniště JE Akkuyu v prosinci 2017. (Zdroj: Rosatom)

„Rosatom kategoricky odmítá spekulace, že změny složení místní struktury vlastnictví v projektu Akkuyu mají nějaký vliv na časový harmonogram realizace,“ uvedla firma v prohlášení. Rosatom dodal, že dělá vše, aby urychlil výstavbu prvního bloku podle přísnějších bezpečnostních předpisů a splnil požadavek vlády na zahájení provozu prvního reaktoru v roce 2023.

Rusové chtějí prodat 49 procent v projektu místním firmám. Podle zprávy z počátku měsíce Rosatom zvažuje za partnery čtyři turecké společnosti, ale dosud se ve vyjednávání příliš nepokročilo. Minulý měsíc Rosatom oznámil, že vyjednává s tureckou státní energetickou společností EUAS.

Komplex o čtyřech reaktorech s celkovým výkonem 4800 megawattů má snížit závislost Turecka na dovozu energie. Projekt za 20 miliard dolarů (414 miliard Kč) by měl uspokojovat šest až sedm procent spotřeby elektrické energie v Turecku. Rosatom se dohodl s Tureckem na výstavbě už v roce 2011 a první reaktor měl být podle původních plánů spuštěn v roce 2019. Projekt ale narazil na odklady, a byl dokonce pozastaven, když Turci v listopadu 2015 sestřelili nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér zapojený do operací v Sýrii.

Turecko naprostou většinu své spotřeby energie dováží, což pro něj znamená roční náklady zhruba 50 miliard dolarů. V roce 2014 podepsala Ankara dohodu o výstavbě druhé jaderné elektrárny s konsorciem japonských společností Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation spolu s francouzskou GDF Suez.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..