Ruský prezident Vladimir Putin se dne 27. února sešel s generálním ředitelem společnosti Rosatom, aby projednali nejnovější informace o výkonnostní a investiční strategii této státní jaderné korporace. Bývalý náměstek ministra hospodářského rozvoje a obchodu – Alexej Lichačov – převzal vedení Rosatomu v říjnu 2016, kdy prezident Putin jmenoval Sergeje Kirijenka jako prvního náměstka vedoucího Prezidentské administrativy.

jaderná energie - Rosatom informoval ruského prezidenta o strategických cílech - Nové bloky ve světě (Putin Likhachov February 2018 460 Kremlin) 1
Ruský prezident Putin a generální ředitel korporace Rosatom Lichačov (zdroj: WNN)

Podle přepisu jejich setkání, které zveřejnil Kreml, se prezident Putin nejprve zeptal Lichačova na ruskou flotilu jaderných ledoborců. Lichačov popsal projekce korporace Rosatom pro zvýšení přepravy surovin produkovaných v severních regionech a možnost přesměrování nákladu z alternativních tras, včetně námořních tras – jako je například Suezský průplav.

„Z našeho pohledu je třeba zajistit přepravu nejméně 70 milionů tun nákladu na východ – na rostoucí trhy jihovýchodní Asie, a to od roku 2030,“ řekl ředitel korporace Lichačov.

„To znamená, že potřebujeme ještě dva víceúčelové ledoborce – kromě tří ledoborců s instalovaným výkonem 60 MW, které se budují v Baltských loděnicích. Potřebujeme také flotilu středně velkých ledoborců pro západní dodávky do Evropy.  A nakonec musíme na konci roku 2018 nebo počátkem roku 2019 přijmout rozhodnutí o vybudování nové generace ledoborců.“

S výkonem 120 MW je ledoborec Lider „mnohem silnější“ než jakýkoli jiný jaderný ledoborec, vysvětlil ředitel korporace Rosatom. „Hlavním cílem je zajistit rychlost provozu nejméně 10-12 uzlů za hodinu při ledu o tloušťce dva metry,“ dodal.

Plavidlo Lider umožní Rusku rozvíjet své severní nerostné bohatství rychlostí očekávanou podle plánů těžebních společností země, především podniku Novatek, sdělil. Schůzky o těchto plánech se již uskutečnily, a to i na úrovni předsedy vlády, doplnil.

Nové elektrárny

Investice korporace Rosatom se za posledních šest let zvýšily přibližně o 20 %, zatímco podíl finančních prostředků ze státního rozpočtu se snížil ze 40 % na 24 %, řekl prezident Putin. „Korporace investuje své peníze jak do nových produktů, tak – samozřejmě – do výstavby jaderných elektráren,“ řekl.

„Za uplynulý rok jsme dosáhli všech hlavních stavebních cílů jak v Rusku, tak v zahraničí [a] poprvé jsme provedli v Rusku dva programy první kritičnosti v jednom roce, přičemž jeden se odehrál ve čtvrtém bloku Rostovské JE. V měsíci lednu jsme začali zvyšovat jeho výkon na nominální úroveň. Vše pobíhá v souladu s časovým plánem,“ uvedl Lichačov.

„Další procedura spojená s dosažením první kritičnosti byla provedena na prvním bloku JE Leningrad II. Je velmi důležité poznamenat, že se jedná o druhý blok generace III+, jenž byl v Rusku uveden do provozu a jenž splňuje veškeré post-fukušimské bezpečnostní požadavky, včetně aktivních i pasivních bezpečnostních systémů.“

„Jedná se o druhý energetický blok v Rusku tohoto typu. V únoru roku 2017 byl uveden šestý blok jaderné elektrárny Novovoroněž do komerčního provozu – což byl skutečný průlom v celosvětové jaderné výstavbě,“ prohlásil.

Díky přidání šestého bloku JE Novovoroněž dosáhla korporace Rosatom v loňském roce rekordu ve výrobě elektřiny, přičemž překročila hranici 200 TWh a její celková produkce činila 203 TWh, řekl. Sovětský rekord – který zahrnoval ruské, ukrajinské, arménské a litevské jaderné elektrárny – činil 212 TWh.

„Rychle se přibližujeme k překonání tohoto rekordu,“ prohlásil Lichačov.

„Je také velmi důležité zdůraznit, že korporace vyvíjí nejen velkokapacitní zařízení, ale také celou řadu zdrojů s malou a střední kapacitou. V letošním roce spouštíme naši první plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov,“ sdělil a dodal, že procedury kolem první kritičnosti se mají podle plánů uskutečnit už v tomto roce.

Všechny tyto projekty pomáhají korporaci Rosatom „udržet si globální vedení“, vysvětlil. „Navzdory silné konkurenci stavíme více bloků v zahraničí než všechny ostatní země dohromady.“

Inovace

Avšak Rosatom může „pociťovat, že konkurence se zvyšuje“, řekl, „a dříve nebo později naši partneři, přátelé i konkurenti získají přístup k této technologii, a proto se zaměřujeme na zcela nové oblasti“.

Korporace Rosatom spolupracuje s institutem Kurchatov Institute a Akademií věd na termonukleárním energetickém programu.

Korporace dále vyvíjí „ dva druhý energetických bloků – vedle tradičních tlakovodních reaktorů VVER také rychlé reaktory řady BN“.

„Jsme jedinou společností, která má komerční zkušenosti s používáním takovýchto reaktorů. Provozujeme je v Bělojarské jaderné elektrárně ve Sverdlovské oblasti. Konkrétně se jedná o reaktory BN-600 a BN-800. V městu Seversk nacházejícím se v Tomské oblasti jsme zahájili projekt Průlom (Proryv), ve kterém pracujeme na experimentálním reaktoru BREST-300 a na modulech pro výrobu a recyklaci paliva, “ poznamenal Lichačov.

„Jde o to, že kombinované využívání tepelných a rychlých reaktorových technologií umožňuje znovu a znovu využívat použité jaderné palivo v uzavřeném palivovém cyklu,“ dodal.

Tento projekt má tři hlavní výhody, poznamenal. Zaprvé – riziko nehod v rychlých reaktorech je mnohokrát nižší, a proto je úroveň bezpečnosti mnohem vyšší, vysvětlil.

Zadruhé – opětovné využití jaderného paliva „činí naši zdrojovou základnu téměř nekonečnou,“ řekl. „Jinými slovy, uran, který máme nyní, nám bude sloužit po tisíce let.“

Zatřetí – Rusko bude schopné snížit svůj radioaktivní jaderný odpad, jehož skladování je velmi nákladné, „téměř na nulu“. Doplnil: „Budeme mít takzvanou ekvivalentní výměnu, jako tomu je v přírodě, a budeme se k ní vracet jen s takovým množstvím radioaktivity, jaké jsme si od ní vzali.“

Korporace Rosatom by chtěla dovést pilotní projekt ‚Proryv‘ až ke komerční produkci. „Chceme začít stavět rychlé reaktory po celém světě, což vyžaduje vybudování prvního takového komerčního reaktoru s kapacitou nejméně 1 200 MW v Rusku,“ sdělil Lichačov.

Korporace předložila tento návrh vládě, dodal, a doufá, že po roce 2020 bude moci do národního energetického systému přidat první rychlý reaktor s výkonem 1 200 MW.

„Poté budeme schopni nabídnout našim partnerům a dalším zemím po celém světě výstavbu nejen standardních vodou chlazených a vodou moderovaných reaktorů, ale i celých komerčních energetických komplexů,“ doplnil.

Kromě jaderných technologií se Rosatom také snaží o „vedení mimo náš průmysl“, což je hlavní výzva této korporace v příštím desetiletí, sdělil. Tento plán zahrnuje výkonná zařízení pro ukládání energie, supravodivost a použití silných laserů pro mírové účely, dodal.

Korporace se rovněž účastní státního programu pro digitální transformaci ruského hospodářství.

„Naším úkolem je vyvinout čtyři základní technologie, které jsou nesmírně důležité; konkrétně – kvantové technologie, virtuální technologie rozšířené reality, technologie Big Data a nové rezervy průmyslové výroby,“ prohlásil Lichačov.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..