Podle generální ředitelky organizace World Nuclear Association (WNA) Agnety Risingové by se zkušená jaderná země, jako je Spojené království, měla zaměřit na to, aby jaderné elektrárny představovaly přibližně 50 % v jejím energetickém mixu. Tuto myšlenku představila na konferenci Civil Nuclear Showcase, které se konala dne 27. února v Londýně.

jaderná energie - Risingová uvádí, že by Spojené království mělo usilovat o zvýšení podílu jádra na 50 % - Nové bloky ve světě (Agneta Rising Symposium 2017 460 WNA) 1
Agneta Rising (zdroj: WNN)

Jaderná energie v současné době představuje zhruba 20 % z výroby elektřiny ve Spojeném království. Podle závěrečné zprávy, již zveřejnila koncem loňského roku komise Industrial Strategy Commission, musí Spojené království naléhavě nahradit svou stávající jadernou výrobní kapacitu, protože z existující flotily s výrobní kapacitou 8,9 GWe bude muset být do roku 2030 trvale odstavena výrobní kapacita v hodnotě 1,2 GWe. Komise uvedla, že vládní strategie by měla být založena na dlouhodobých potřebách Spojeného království, mezi něž patří snížení uhlíkových emisí v ekonomice, zlepšení infrastruktury, posílení exportních kapacit a uvolnění dlouhodobých investic.

Ředitelka Risingová poznamenala, že Spojené království je atraktivní pro mezinárodní investice k dodání nové generace jaderných elektráren.

Společnost EDF Energy plánuje vybudovat dva reaktory EPR v jaderné elektrárně Hinkley Point nacházející se v lokalitě Somerset, přičemž čínská firma China General Nuclear vlastní 33,5% podíl v tomto projektu. Tyto dvě společnosti plánují také rozvíjet projekty na výstavbu nových JE v lokalitě Sizewell v hrabství Suffolk a v lokalitě Bradwell v hrabství Essex. Druhá z elektráren bude využívat čínskou reaktorovou technologii. Podnik Horizon Nuclear Power, který je vlastněn japonskou firmou Hitachi, plánuje nasadit britskou verzi pokročilého varného reaktoru (UK Advanced Boiling Water Reactor) ve dvou oblastech – v JE Wylfa Newydd a v JE Oldbury-on-Severn. Společnost NuGeneration – britský podnik vlastněný japonskou firmou Toshiba a francouzskou firmou Engie – plánuje postavit jadernou elektrárnu s instalovaným výkonem 3,8 GWe v lokalitě Moorside v západní Cumbrii. Tato společnost původně plánovala použít technologii AP1000 poskytovanou podnikem Westinghouse Electric Company – partnerským podnikem firmy Toshiba – avšak v prosinci byla společnost Korea Electric Power Company (Kepco) označena jako preferovaný zájemce o získání 100 % akcií společnosti NuGen, což by mohlo vést ke změně reaktorového designu z původního designu AP1000 na design AP1400 od společnosti Kepco.

 „Země, které budují své společnosti a infrastrukturu přijímají dlouhodobá rozhodnutí a mají zájem o jadernou energii,“ uvedla ředitelka Risingová a dodala, že je důležité, aby byly nabízeny podněty pro všechny energetické zdroje s nízkými uhlíkovými emisemi. Spojené království, jak poznamenala, nyní stojí před ostatními evropskými zeměmi, protože tyto podněty již začalo zavádět.

Scénář 2 Degree Scenario (2DS) agentury International Energy Agency (IEA) demonstruje opatření potřebná v energetickém sektoru k zamezení růstu globálních teplot o více než 2 °C. Jaderná energetika má v tomto scénáři zásadní úlohu, protože je jedním z největších přispěvatelů do dodávek elektrické energie v roce 2050. Je však zapotřebí vládní i politická podpora, aby se tak stalo, prohlásila Risingová.

Globální jaderný průmysl vyvinul vlastní vizi budoucnosti elektřiny, označovanou jako Harmony. Tato vize vychází ze scénáře 2DS agentury IEA, jehož cílem je zabránit nejvíce škodlivým následkům klimatických změn a vyžaduje velké zvýšení podílu jaderné energetiky. Vize Harmony předpokládá rozmanitou kombinaci technologií s nízkými emisemi uhlíku, které jsou využívány tak, aby se maximalizovaly přínosy každého z nich, zatímco negativní dopady budou minimalizovány. Cílem pro jadernou energetiku je poskytovat 25 % elektřiny v roce 2050, což vyžaduje zhruba 1 000 GWe nových jaderných kapacit, které mají být postaveny.

 „Dosažení tohoto cíle bude vyžadovat spravedlivé trhy s elektřinou, harmonizované regulační procesy a účinné bezpečnostní paradigma,“ řekla Risingová.

 „Celosvětová jaderná výroba roste; 24 reaktorů začalo dodávat elektřinu za poslední tři roky a téměř 30 by mělo být v příštích dvou letech uvedeno do provozu,“ poznamenala.

Za posledních 25 let začalo dodávat elektřinu do distribuční soustavy průměrně pět reaktorů ročně, uvedla Risingová. Tento průměr se však v letech 2015 a 2016 zdvojnásobil a v roce 2018 se očekává jeho ztrojnásobení.

Podle organizace WNA se očekává, že do konce letošního roku se po celém světě spustí jaderné elektrárny s celkovým instalovaným výkonem přibližně 15,7 GWe. V současné době je ve výstavbě 57 reaktorů s instalovanou kapacitou 61 610 MWe, přičemž 20 z nich se buduje v Číně.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..