Asie potřebuje jadernou energii ke splnění svých hospodářských, energetických a environmentálních cílů, avšak v jihovýchodní oblasti kontinentu jsou tyto plány stále ve fázi vývoje, sdělila dne 21. března Agneta Risingová, generální ředitelka organizace World Nuclear Association (WNA). Risingová při oslovení delegátů na konferenci Sustainable Energy Technology Asia 2018, která se konala v thajském hlavním městě Bangkoku, poznamenala, že výroba jaderné energie v Asii výrazně roste a v průběhu posledních pěti let se zvýšila o 35 %.

jaderná energie - Risingová: Asie potřebuje jádro pro čistou a spolehlivou energetiku - Ve světě (Agneta Rising Symposium 2017 460 WNA 1) 1
Agneta Rising (zdroj: WNN)

Asie je zaměřena na výstavbu nových jaderných elektráren, přičemž 40 z 56 reaktorů, které se budují po celém světě, se staví v asijských zemích. Další nové země plánují začít využívat jadernou výrobu, přičemž nyní probíhá výstavba prvního reaktoru v Bangladéši a dále postupují přípravy v zemích jako Jordánsko, Saúdská Arábie a Turecko.

Jihovýchodní Asie se stala závislou na dodávkách energie z fosilních paliv, přičemž výroba z uhelných elektráren se od roku 2000 výrazně zvýšila – na čtyřnásobek. Poptávka po elektrické energii v regionu také prudce vzrostla a očekává se, že v příštích 20 letech se zdvojnásobí.

 „Země jihovýchodní Asie mohou být součástí globální budoucnosti čisté energie tím, že se zavážou k využívání jaderné energie. Tento krok pomůže snížit znečištění, zlepší kvalitu ovzduší a zajistí lepší veřejné zdraví,“ uvedla Risingová.

Mezinárodní prodejci a společnosti z dodavatelského řetězce jsou připraveny spolupracovat s regionálními podniky, aby přinesly investice a pomohly vytvořit vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, doplnila. Aby toto bylo možné, musejí vlády zavést politiky ohledně čisté energie a rozvinout infrastrukturu, školení a vzdělávání v oblasti jaderné energetiky.

 „Jaderná energie bude poskytovat čisté a spolehlivé dodávky elektřiny 24/7 za konkurenceschopnou cenu,“ dodala Risingová.

Posláním organizace WNA, jež sídlí v Londýně, je podporovat širší porozumění jaderné energii mezi klíčovými mezinárodními činiteli – tím, že produkuje základní informace, rozvíjí společné průmyslové pozice a přispívá k energetickým diskusím, stejně jako připravuje cestu pro rozšíření jaderného podnikání.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..