Francouzský jaderný regulátor zrušil pozastavení platnosti provozního osvědčení pro jeden ze tří parogenerátorů instalovaných ve druhém bloku jaderné elektrárny Fessenheim patřící společnosti EDF. Osvědčení bylo pozastaveno v červenci roku 2016 kvůli anomáliím v oceli ve spodním krytu parogenerátoru.

jaderná energie - Regulátor schválil parogenerátor ve druhém bloku JE Fessenheim - Ve světě (Fessenheim 460 ASN) 1
JE Fessenheim (zdroj: WNN)

Komponenty parogenerátoru byly v roce 2008 vyrobeny v závodě Le Creusot vlastněným skupinou Areva a v roce 2012 francouzský jaderný regulační úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) potvrdil, že komponenty splňují bezpečnostní normy.

V červnu roku 2016 společnost EDF informovala regulační úřad ASN o tom, že některé části parogenerátorů v 18 jaderných elektrárnách – s instalovaným výkonem 900 MWe a 1 450 MWe – ve Francii mohou obsahovat materiálové anomálie podobné těm, které byly nalezeny v oceli tlakové nádoby reaktoru EPR v jaderné elektrárně Flamanville.

Společnost EDF v červnu roku 2016 plánovaně odstavila druhý blok JE Fessenheim s cílem provést údržbu a o dva dny později společnost odeslala úřadu ASN předběžnou zprávu o detekovaných anomáliích v oceli spodního krytu parogenerátoru. Odchylka se týkala rychlosti chladnutí ocelového ingotu při výrobě krytu.

Následující měsíc regulátor oznámil, že odebral jednomu parogenerátoru ze druhého bloku JE Fessenheim zkušební osvědčení, protože jeho výroba „nebyla provedena v souladu s technickou dokumentací“ předloženou skupinou Areva. Tato zkušební osvědčení – vydaná po několika kontrolách a hydraulických zkouškách – jsou nutná pro uvedení do provozu, poznamenal úřad ASN.

Podnik Framatome dne 12. března prohlásil, že technické analýzy provedené od roku 2016 dospěly k závěru, že zjištěná odchylka neohrožuje celistvost komponenty v provozu. Také dodal: „Nicméně, za účelem prokázání této záležitosti, byly v závodě Le Creusot odlity a vykovány dva kryty s identickými vlastnostmi (jakost oceli, hmotnost ingotu, rozměry součásti).“ Na těchto součástech byly provedeny chemické analýzy a mechanické zkoušky.

Na základě svých analýz, a v koordinaci se společností EDF, podnik Framatome sestavil zprávu, kterou předložil úřadu ASN. Tato zpráva byla analyzována úřadem ASN a francouzským institutem Institute for Radiological Protection and Nuclear Safety. Rovněž byla dne 27. února 2018 přezkoumána skupinou odborníků. Dne 9. března zveřejnil úřad ASN své rozhodnutí potvrzující zrušení pozastavení osvědčení pro dotčený parogenerátor.

Úřad ASN uvedl, že výrobní anomálie „nezpochybňují jeho způsobilost k provozu a že bylo provedeno odůvodnění jeho souladu s předpisy“. Také poznamenal, že mechanické vlastnosti materiálu odpovídají předpokladům původně schváleným v návrhových studiích.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..