První turecká jaderná elektrárna pravděpodobně nebude dokončena do roku 2023, jak bylo plánováno. Ruský státní podnik Rosatom, který elektrárnu v Akkuyu na jihu země buduje, má problém najít místní partnery. Informovala o tom 9. března agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené se situací.

jaderná energie - První turecká jaderná elektrárna asi nebude dokončena v roce 2023 - Nové bloky ve světě (staveniste 09 11 2015 01 akkunpp 1) 1
Přípravné práce v lokalitě Akkuyu v roce 2015. (Zdroj: Akkunpp.com)

Rosatom zvažuje za partnery čtyři turecké společnosti, ale dosud se ve vyjednávání příliš nepokročilo, uvedl jeden ze zdrojů pod podmínkou anonymity. Minulý měsíc Rosatom oznámil, že vyjednává s tureckou státní energetickou společností EUAS.

„Vyjednávání dosud nijak konkrétně nepokročila a to platí i pro EUAS,“ uvedl jeden ze zdrojů a dodal, že Rosatom o účast této turecké státní energetické společnosti stojí.

Rusové chtějí prodat 49 procent v projektu výstavby elektrárny místním firmám, ale vláda se má na pozoru před tím, že by celý tento podíl pokryla EUAS, napsala agentura Reuters.

Rosatom bude projekt financovat se svými tureckými partnery za využití úvěrů od agentur na podporu vývozu a dovozu a od bank, uvedla na konferenci v červnu 2017 ředitelka finančního oddělení Rosatomu Anastasja Polovinkinová.

Komplex o čtyřech reaktorech s celkovým výkonem 4800 megawattů má snížit závislost Turecka na dovozu energie.

Projekt za 20 miliard dolarů (413 miliard Kč) je součástí „Vize 2023“, tedy seznamu cílů, jichž chce turecký prezident dosáhnout do roku 2023, kdy bude Ankara slavit sté výročí založení moderního Turecka.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..