Rusko dne 9. března připojilo první blok jaderné elektrárny Leningradská II k rozvodné síti a tento blok začal vyrábět svoji první elektřinu, oznámila státní jaderná korporace Rosatom. Reaktor VVER-1200 byl přiveden 6. února na minimální regulovatelný výkon.

jaderná energie - První blok Leningradské JE-II zahájil pilotní provoz - Nové bloky ve světě (Leningrad II 1 460 Rosatom) 1
První blok Leningradské JE-II (zdroj: WNN)

„Tento nový, supervýkonný blok v Leningradské JE začal vyrábět svoji první elektrickou energii a přesunul se z kategorie ve výstavbě do kategorie v provozu,“ řekl Alexej Lichačov, generální ředitel společnosti Rosatom. „Blahopřeji zaměstnancům Leningradské jaderné elektrárny, stejně jako návrhářům, stavitelům, montérům a komisařům při vzniku nového jaderného gigantu!“ dodal.

Stávající Leningradská jaderná elektrárna disponuje čtyřmi bloky s reaktory RMBK-1000 v provozu, zatímco Leningradská JE-II bude obsahovat celkem čtyři bloky s reaktory VVER-1200. Nový blok bude v letošním roce druhým v pořadí, který bude v Rusku uveden do provozu – čtvrtý blok Rostovské JE, jenž se nachází poblíž města Volgodonsk, byl k rozvodné síti připojen dne 1. února.

Alexandr Běljajev, hlavní inženýr z Leningradské JE-II, sdělil, že tepelný výkon tohoto nového bloku byl zvýšen na 35 % jeho nominální úrovně, a poté byla jeho vysokorychlostní turbína úspěšně roztočena na rychlost 3 000 otáček za minutu. Následně byl blok integrován do národní rozvodné sítě při minimální úrovni elektrického výkonu 240 MW a pokračoval v tomto režimu po dobu 4 hodin. Během této doby vyprodukoval přibližně 1 MWh elektřiny, řekl.

Vladimir Pereguda, ředitel Leningradské jaderné elektrárny, dodal, že technologické systémy tohoto bloku úspěšně dokončily testy spolehlivosti a bezpečnosti. „Po propuštění prvních kilowattů do sítě jsme dokončili fázi uvádění do provozu a jsme připraveni pokračovat do další fáze, což je pilotní provoz,“ uvedl.

První blok Leningradské JE-II je druhým reaktorem VVER-1200. Prvním reaktorem s tímto designem, který byl uveden do provozu v roce 2016, byl šestý blok Novovoroněžské jaderné elektrárny.

Uvádění nového leningradského bloku do provozu začalo dne 8. prosince loňského roku, kdy byly do aktivní zóny reaktoru založeny první palivové články.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..