Indonéská agentura National Atomic Energy Agency (Batan) zahájila plán rozvoje podrobného konstrukčního návrhu pro svůj experimentální jaderný reaktor (Reaktor Daya Eksperimental – RDE). Návrh vlastního malého modulárního reaktoru by měl být dokončen později v letošním roce.

jaderná energie - Pokrok s indonéským projektem reaktoru SMR - Ve světě (RDE 460 Batan) 1
Vizualizace elektrárny s reaktorem RDE (zdeoj: WNN)

Podrobný inženýrský plán designu – součást předprojektové fáze reaktoru RDE agentury Batan – oznámila dne 7. března Geni Rina Sunaryová, ředitelka pro bezpečnost a technologie jaderných reaktorů agentury Batan. Tento podrobný plán je pokračováním základního inženýrského návrhu designu reaktoru RDE, který byl dokončen v roce 2017.

Agentura Batan uvedla, že podrobný inženýrský projektový dokument společně se zprávou o analýze bezpečnosti bude důležitým požadavkem pro dosažení schválení designu reaktoru RDE od indonéské agentury Nuclear Energy Regulatory Agency (Bapeten).

Agentura Batan sdělila, že má za cíl dokončit podrobný inženýrský návrh reaktoru RDE v letošním roce – a to tím, že zapojí konsorcium indonéských univerzit a soukromých firem. Předpokládá, že první návrh podrobného inženýrského designu bude v červnu připraven k přezkumu odbornou misí z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Následně do září na základě tohoto přezkumu agentura připraví svá doporučení. Indonéská vláda chce oznámit návrh designu celosvětové komunitě během letošní generální konference agentury MAAE, doplnila agentura Batan.

 „Podrobný návrh znamená, že design se blíží výstavbě a konečným cílem je určit, jaké budou náklady na reaktor RDE,“ prohlásila ředitelka Sunaryová.

Agentura Batan zahájila v roce 2014 plán na vybudování reaktoru RDE s instalovaným tepelným výkonem 10 MWt ve svém největším výzkumném středisku – Puspiptek Complex, jež se nachází v předměstí Serpong ve městě jižní Tangerang v provincii Banten – jako první strategický milník pro zavedení rozsáhlých flotil jaderných elektráren v zemi. Reaktor RDE je velmi malý plynem chlazený vysokoteplotní reaktor (high temperature gas-cooled reactor  – HTGR) využívající nízko obohacené palivo oxidu uraničitého TRISO.

Hlavním cílem plánu je demonstrovat schopnost Indonésie vybudovat a bezpečně provozovat jaderné elektrárny, aby uspokojily potřeby společnosti a ekonomiky této země. Agentura Batan má v úmyslu, aby design a technologie reaktoru byly vhodné pro následné komerční využití u veřejných a nezávislých výrobců elektřiny po celé zemi, stejně jako pro export.

Agentura Batan zahájila předprojektovou fázi v roce 2015 ve spolupráci s rusko-indonéským konsorciem RENUKO jako poradcem pro koncepční design. Konsorcium RENUKO zahrnuje indonéské společnosti Rekayasa Engineering a Kogas Driyap Consultant, stejně jako německou společnost NUKEM Technologies GmbH a dceřiné společnosti ruské státní jaderné korporace Rosatom.

V loňském roce obdržela agentura Batan licenci pro lokalitu od agentury Bapeten s cílem demonstrovat reaktor RDE v její komplexu Serpong.

Agentura Batan také započne v letošním roce výstavbu systémového testovacího zařízení, jenž demonstruje schopnost Indonésie navrhnout a postavit část reaktoru RDE svépomocí. Výsledky testů ze zařízení budou použity jako vstupní data pro design reaktoru RDE.

Agentura Batan podporuje zavedení jaderných elektráren v Indonésii, aby pomohly uspokojit poptávku země po elektrické energii. Agentura předpokládá spouštění konvenčních velkých lehkovodních reaktorů na ostrovech Bali, Jáva, Madura a Sumatra od roku 2027. Kromě toho plánuje malé reaktory HTGR (s instalovaným výkonem až 100 MWe) pro nasazení na ostrovech Kalimantan, Sulawesi a dalších, aby dodávaly elektřinu a teplo pro průmyslové využití.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..