Memorandum o porozumění, které podepsaly společnosti Holtec International a Energoatom, předpokládá zřízení technologie malého modulárního reaktoru (small modular reactor – SMR) společnosti Holtec na Ukrajině, čímž se země stane výrobním centrem komponent pro technologii SMR-160. Odděleně – americká komise Nuclear Regulatory Commission (NRC) zahájila technický přezkum žádosti společnosti Holtec o konsolidované zařízení pro skladování použitého paliva navržené pro jihovýchodní oblast amerického státu Nové Mexiko.

jaderná energie - Memorandum o porozumění zajistí Ukrajině technologii SMR-160 od společnosti Holtec - Ve světě (Holtec signing 2 460) 1
Podpis memoranda (zdroj: WNN)

Dceřiná firma společnosti Holtec zabývající se technologií SMR pracuje na komercializaci továrně vyráběného reaktoru SMR s instalovaným výkonem 160 MWe, který využívá nízko obohacené uranové palivo. Pasivní bezpečnostní aktivní zóna reaktoru i všechny komponenty systému parogenerátorů by mohly být umístěny pod zemí. Podle společnosti má tento design flexibilitu pro použití ve vzdálených lokalitách nebo v oblastech s omezenou dodávkou vody či s omezenou velikostí prostor.

Memorandum podepsané ve městě Camden ve státě New Jersey zahrnuje licencování a výstavbu reaktorů SMR-160 na Ukrajině, stejně jako částečnou lokalizaci komponent pro reaktory SMR-160. Ukrajinský výrobní uzel je schopen zrcadlit schopnosti výrobního závodu Advanced Manufacturing Plant společnosti Holtec ve městě Camden a bude jedním ze čtyř výrobních závodů, které společnost Holtec plánuje vybudovat na rozptýlených místech po celém světě do poloviny roku 2020. Memorandum o porozumění bude prováděno prostřednictvím společného koordinačního výboru.

Společnost Holtec také uvedla, že jedná s „předními ukrajinskými dodavateli“ speciálních strojů, jako jsou turbogenerátory, o integraci jejich produktů do reaktorů SMR-160.

Prezident firmy Energoatom Yury Nedashkovsky je aktivním členem rady Advisory Council společnosti Holtec. Společnost Holtec prohlásila, že informovala radu o tom, že firma Energoatom zamýšlí nahradit dva reaktory typu VVER-440 v Rovenské jaderné elektrárně za reaktory SMR-160. Prezident Nedashkovsky citoval „bezpečný design“ reaktoru SMR-160 a „důvěru a jistotu“ firmy Energoatom ve společnost Holtec, založenou na dlouhodobém obchodním vztahu obou společností, jako důvody pro volbu učiněnou firmou Energoatom pro použití reaktorového systému od společnosti Holtec.

Malý modulární reaktor s instalovaným výkonem 160 MWe od společnosti Holtec využívá nízko obohacené uranové palivo. Továrně vyrobená aktivní zóna reaktoru a všechny komponenty včetně parogenerátorů by mohly být umístěny pod zemí. Design reaktoru pak zahrnuje také řadu vylepšení – včetně pasivního chladicího systému, který by byl schopen fungovat po odstavení reaktoru po neomezenou dobu. K provozování odstaveného reaktoru nejsou zapotřebí žádné aktivní komponenty – jako jsou čerpadla – které by potřebovala napájení v areálu elektrárny nebo mimo něj, k odvodu zbytkového tepla z aktivní zóny reaktoru. Očekává se, že reaktor SMR-160 vstoupí do provozu do roku 2026.

Projekt reaktoru SMR-160 byl vybrán v roce 2012 americkým ministerstvem energetiky jako jeden ze tří projektů malých modulárních reaktorů, který by potenciálně mohl být demonstračně nasazen v lokalitě Savannah River ve státě Jižní Karolína. Regulační úřad NRC nyní provádí předběžné aktivity ohledně žádosti o schválení reaktorového designu. Společnosti Holtec International a GE Hitachi Nuclear Energy v únoru oznámily spolupráci na urychlení komercializace reaktoru SMR-160.

Společnost Holtec rovněž požádala kanadskou komisi Nuclear Safety Commsion o předlicenční přezkum návrhu dodavatelů pro technologii SMR-160 a v loňském roce společnost podepsala partnerskou smlouvu s kanadskou firmou SNC-Lavalin ohledně spolupráce na vývoji reaktoru. Podle této dohody firma SNC-Lavalin – mateřská společnost podniku Candu Energy – poskytne společnosti Holtec celou řadu jaderných inženýrských služeb, včetně podpory při licencování reaktoru SMR-160.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..