Úterý, 20 října
Shadow

Makedonie vítá návrh B. Borisova na pojetí JE Belene jako balkánského projektu

 

Makedonský velvyslanec Marian Gjorčev schvaluje nápad premiéra Bojka Borisova na výstavbu bulharské jaderné elektrárny Belene coby společného projektu balkánských zemí s financováním z evropských fondů.

Současný stav výstavby JE Belene, kdy je hotová prakticky jen základová deska. (Zdroj: Rosatom)

„Návrh bulharského premiéra Bojka Borisova na společné investice do dokončení bulharské jaderné elektrárny Belene znamená pro západní balkánské země, které se neustále potýkají s nedostatkem elektřiny a dovážejí ji, potenciální možnost plného pokrytí svých potřeb elektřinou na desítky let dopředu z Bulharska, země, která leží blízko a je přátelským sousedem. S touto zemí máme Dohodu o přátelství a spolupráci a v současnosti též probíhá obnova Dohody o strategickém partnerství.“

Gjorčev to prohlásil na konferenci Strategická infrastruktura a investice v roce 2018: koheze a propojení, uvádí agentura BTA. Diplomat také dodal, že ostatní země regionu jsou rovněž závislé na dovozu elektřiny ze zemí s velkým počtem jaderných elektráren, které jsou vývozci energie. Poznamenal, že Makedonie ročně platí za dovoz energie více než půl milionu eur, přičemž hlavně jde o dovoz právě z Bulharska.

Zdroj: Epicentr.bg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..