Čeká britské plány na stavbu nových jaderných elektráren po vystoupení země z Evropské unie nějaká změna? Menší stať na toto téma uveřejnil list Policy Exchange. Hlavním námětem stati bylo vystoupení britského ministra pro obchod, energetiku a průmysl Grega Clarka v parlamentu, jehož značná část včetně následující diskuze byla věnována právě jádru.

jaderná energie - Jaderné Spojené království po Brexitu - Nové bloky ve světě (Dec 17 Excavations around the base of the nuclear island where the first reactor will sit 740) 1
Výkopy kolem jaderného ostrova, kde umístěn jaderný reaktor, v elektrárně Hinkley Point C. Fotografie je z prosince 2017. (Zdroj: EDF Energy)

Vláda Spojeného království ve zprávách uváděla, že do roku 2030 hodlá zprovoznit 16 GW nových kapacit, to už je však podle ministra minulostí: „Nemáme žádná konkrétní cílová čísla ani žádný plán toho, jaký bychom chtěli vidět podíl jaderné energie v energetice země v roce 2030.“ Nicméně výstavba některých bloků přece jen začne. Například v lednu se v tisku objevily zprávy, že japonská a britská vláda diskutují financování nových bloků jaderné elektrárny Wylfa, jejíž poslední blok byl v roce 2015 vyřazen z provozu. Stavět je bude společnost Horizon Nuclear Power, která patří japonské Hitachi.

Jednou z diskutovaných možností je přímá finanční účast státu. Tento přístup má své výhody, neboť vláda může půjčovat peníze s nízkým úrokem. Navíc Spojené království podle mnoha analýz nové jaderné elektrárny potřebuje, ale ty vyžadují vysoké investice, příliš velké pro soukromé organizace.

Greg Clark takovou konstelaci ve své stati neodmítá, avšak nesouhlasí s tvrzením, že takový přístup je pro výstavbu bloků Hinkley Point C nejlepší.

Podle ministra je nejlepší možností stávající uspořádání, kdy vláda zaručuje odkup části elektrické energie nebo její cenu (na tomto místě stojí za zmínku, že výstavba Hinkley Point C ještě není ani ve fázi pokládání prvního betonu) je nejlepší z hlediska ochrany zájmů daňových poplatníků. Státní záruky slouží jako odpružení při případných ztrátách a zdražení ve chvíli, kdy dochází k překročení rozpočtů nebo změně harmonogramu při stavbě jaderných bloků, což je dnes v jaderném průmyslu velmi rozšířenou nepříjemností.

Clark rovněž zmínil vyhlídky malých modulárních reaktorů ve Velké Británii. Potvrdil, že jeho ministerstvo stále pokračuje v analýze jejich potenciálního využití v zemi. Autor článku v Policy Exchange uvádí jako jejich přednost to, že malé reaktory lze vybudovat rychleji než velké bloky a počáteční investici by mohl zvládnout i soukromý sektor, což britským ministrům ušetří bolehlav v otázce, zda stojí za riziko vkládat miliardy liber daňových poplatníků do nejistých mamutích projektů. 

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

1 Comment

    Každý rozumný krom NSR ví že Atom je výkonný spolehlivý pokud se nedělají experimenty a nechytraci nezneuzije jako Černobyl dvoje prémie a neznalost ovládání Reaktoru. NEBO podceňují vlny vody při Tsunami Japonsko.Výroba z jádra je bezpečná pokud se dodržují normy předpisy a včas zareaguje v případě poruchy El energie je čistá a spolehlivá.Od R 2006 sleduji jejich výstavby jako je Baltiku u Kaliningradu 2 bloky s Francii spolupraci která je plodné k užitku obou státu pro El energii Ferdik.fanda budoucnosti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..