Očekává se, že jaderná výrobní kapacita na Středním východě vzroste z letošní hodnoty 3,6 GWe na 14,1 GWe do roku 2028, a to díky nově začínajícím výstavbám a nedávným dohodám mezi zeměmi Středního východu a jadernými dodavateli, uvedla dne 5. března americká vládní agentura Energy Information Administration (EIA). Spojené arabské emiráty (SAE) povedou krátkodobý růst díky instalaci 5,4 GWe jaderné kapacity do roku 2020, prohlásila tato organizace.

jaderná energie - Jaderná energetika na Středním východě by se měla během následujících deseti let zčtyřnásobit - Nové bloky ve světě (Middle East nuclear power plants 460 EIA) 1
Jaderné elektrárny na Středním východě (zdroj: WNN)

Tato projekce vychází z dokumentu International Energy Outlook organizace EIA, který byl zveřejněn v září minulého roku a který představuje hodnocení mezinárodních energetických trhů do roku 2050.

 „Růst jaderné kapacity na Středním východě je do značné míry způsoben díky zemím v tomto regionu, jež se snaží zvýšit energetickou bezpečnost tím, že omezí závislost na zdrojích využívajících fosilní paliva,“ uvedla organizace EIA a poznamenala, že fosilní paliva v loňském roce představovala 97 % ve výrobě elektřiny v tomto regionu, z čehož zemní plyn tvořil přibližně 66 % a ropa 31 %. Zbývající 3 % pocházela z jaderných, vodních a dalších obnovitelných zdrojů.

Státy na Středním východě také přijímají jadernou výrobu, aby uspokojily rostoucí poptávku po elektrické energii vyplývající z populačního a hospodářského růstu, vysvětlila organizace EIA. Regionální výroba elektřiny v loňském roce přesáhla 1 TWh a podle očekávání organizace EIA vzroste poptávka po elektřině do roku 2028 o 30 %. Tato míra růstu je ve srovnání se stejným obdobím vyšší než celosvětový průměr 18 % a rovněž vyšší než očekávaný 24% růst ve státech, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Vývoj

Vládní agentura EIA uvádí pět klíčových změn v tomto regionu.

V Íránu již pobíhá výstavba dvoublokové jaderné elektrárny Búšehr II, která má po svém dokončení kolem roku 2026 přidat 1,8 GWe jaderné kapacity. JE Búšehr I, která je v provozu od roku 2011, byla první jadernou elektrárnou na Středním východě. Tato elektrárna obsahuje jediný reaktorový blok s instalovaným výkonem 1 000 MWe, který produkuje zhruba 5,9 GWh elektrické energie ročně.

V SAE se budují čtyři bloky v jaderné elektrárně Barakah, jež by měly být dokončeny do konce roku 2020. První blok JE Barakah s instalovaným výkonem 1 300 MWe – jehož výstavba začala v roce 2012 a dokončen byl v loňském roce – by měl zahájit výrobu elektřiny do poloviny letošního roku.

Turecko započalo koncem loňského roku výstavbu jaderné elektrárny Akkuyu. Jedná se o čtyřblokovou JE, která má přidat 4800 MWe jaderných kapacit do tureckého energetického mixu. Dokončení prvního reaktorového bloku této elektrárny je naplánováno do roku 2025.

Saúdská Arábie plánuje vybudování své první jaderné elektrárny a očekává se, že do konce letošního roku udělí stavební kontrakt ohledně elektrárny s instalovaným výkonem 2 800 GWe. Již požádala pět jaderných firem z Číny, Francie, Ruska, Jižní Koreje a Spojených států amerických, aby vyprojektovaly plán inženýrských, zakázkových a stavebních prácí pro dva jaderné reaktory. Očekává se, že výstavba začne kolem roku 2021 v jedné ze dvou navrhovaných lokalit – Umm Huwayd nebo Khor Duweihin.

Jordánsko hodlá vybudovat dvoublokovou jadernou elektrárnu s výkonem 2 000 MWe a provádí od roku 2016 jaderné studie proveditelnosti s ruskou korporací Rosatom. Začátkem roku 2017 si Jordánsko vyžádalo nabídku na dodávku turbín a elektrických systémů, přičemž se předpokládá, že výstavba začne v příštím roce a bude dokončena do roku 2024.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..