Japonsko si připomnělo sedmé výročí živelní katastrofy. Tehdejší zemětřesení o síle devíti stupňů bylo největší v dějinách země. Následná tsunami poškodila jadernou elektrárnu Fukušima. Na severovýchodě Japonska tehdy zahynulo skoro 15 tisíc lidí.

jaderná energie - iRozhlas: Od pohromy v japonské Fukušimě uplynulo 7 let. 70 tisíc Japonců žije dodnes v ubytovnách - JE Fukušima (101826) 1
Evakuované oblasti v okolí jaderné elektrárny Fukušima Dajiči k dubnu 2017. Ve vytečkovaných oblastech bylo nařízení k evakuaci zrušeno a obyvatelstvo se do nich může vracet. Podle webu prefektury Fukušima dosahovala v té době evakuovaná plocha 371 km2, což jsou zhruba 2,7 % rozlohy celé prefektury. (Zdroj: Pref.fukushima.lg.jp)

„Ani po sedmi letech nedokážu zapomenout na ty záběry obří vlny a zkázy,“ řekl císařův mladší syn Fumihito, který se zúčastnil pietního aktu. Památku tisíců obětí uctil i premiér Šinzó Abe. Zopakoval slib, že jeho vláda bude dbát o to, aby země byla silná a odolná vůči přírodním katastrofám.

Na pietním aktu v Tokiu promluvila i 70letá Hideko Igaraši z prefektury Fukušima. Vzpomínala na svého muže a strýce, které zabila tsunami, místy vysoká až 40 metrů. Obnova prefektur Fukušima, Mijaki a Iwate sice pokročila, ale více než 70 tisíc lidí ještě stále žije v dočasných ubytovnách. Některé oblasti u jaderné elektrárny Fukušima jsou – kvůli radiaci – neobyvatelné. Likvidace poškozených reaktorů zřejmě potrvá desítky let.

Zdroj: iRozhlas.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..