Rusko, Bangladéš a Indie dne 1. března podepsaly memorandum o spolupráci při realizaci projektu jaderné elektrárny Rooppur. Výstavba prvního bangladéšského jaderného reaktoru – v prvním bloku JE Rooppur – oficiálně započala koncem listopadu minulého roku.

jaderná energie - Indie pomáhá při realizaci projektu JE Rooppur - Nové bloky ve světě (Russia India Bangladesh March 2018 460 Rosatom) 1
Podpis dohody (zdroj: WNN)

Toto memorandum bylo uzavřeno mezi ruskou státní jadernou korporací Rosatom, bangladéšským ministerstvem vědy a techniky a indickým ministerstvem pro atomovou energii.

K podpisu došlo dne 1. března v Moskvě. Memorandum podepsali: zástupce generálního ředitele pro mezinárodní vztahy korporace Rosatom Nikolay Spassky, bangladéšský velvyslanec v Rusku S. M. Saiful Hoque a velvyslanec Indie v Rusku Pankaj Saran.

Tento dokument stanovuje rámec pro spolupráci ruského dodavatele – firmy JSC AtomStroyExport, indických a bangladéšských expertů při provádění prací souvisejících s projektem. Tyto strany budou zejména spolupracovat v oblasti personálního vzdělávání, výměny zkušeností a poradenské podpory. Podle dohody mohou být indické společnosti zapojeny do stavebních a montážních prací, dodávek materiálů a vybavení nekritické kategorie v zájmu projektu.

 „Dnešek byl významnou událostí pro obě naše země – a průmysl jako celek,“ prohlásil dne 2. března zástupce Spassky. „Jsme přesvědčeni, že jde o první krok k vytvoření nové a perspektivní spolupráce v regionu.“

V jaderné elektrárně Rooppur – která se nachází na východním břehu řeky Ganges, vzdálené 160 km od hlavního města Dháka – budou vybudovány dva bloky ruského designu VVER s instalovaným výkonem 1 200 MWe. Reaktorový design VVER-1200 již byl použit ve druhém bloku Novovoronežské JE nacházející se v Rusku, kde první blok s tímto designem – evolučně vyvinutý z technologie VVER-1000 – vstoupil do komerčního provozu v únoru.

Korporace Rosatom v únoru roku 2011 podepsala dohodu o výstavbě dvou reaktorů o výkonu kolem 1000 MWe v JE Rooppur pro bangladéšskou komisi Bangladesh Atomic Energy Commission (BAEC). Počáteční smlouva o projektu v hodnotě 12,65 miliard dolarů byla podepsána v prosinci roku 2015. Bangladéšský regulační úřad Bangladesh Atomic Regulatory Authority vydal v červnu roku 2016 první licenci pro lokalitu jaderné elektrárny Rooppur, což umožnilo zahájit předběžné lokální práce, včetně geologických průzkumů. Regulátor vydal v únoru komisi BAEC návrhovou a stavební licenci, čímž se elektrárna přesunula do fáze výstavby.

Dne 30. listopadu se uskutečnila slavnostní ceremonie při příležitosti odlití prvního betonu pro základy prvního bloku JE Rooppur. První beton je považován za začátek hlavní fáze výstavby jaderného reaktoru. Uvedení prvního bloku do provozu je naplánováno v roce 2023, druhý blok jaderné elektrárny Rooppur by měl být spuštěn o rok později.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..