Indie a Vietnam podepsaly memorandum o porozumění za účelem posílení vzájemné spolupráce v oblasti jaderné energie. Tato dohoda byla jedním ze tří memorand o porozumění, jež byla podepsána během návštěvy vietnamského prezidenta Tran Đại Quanga v Indii.

jaderná energie - Indie a Vietnam posilují jadernou spolupráci - Ve světě (India Vietnam March 2018 460 PM of India) 1
Náměstek Quy (vlevo) a tajemník Basu (vpravo) při podpisu memoranda o porozumění (zdroj: WNN)

Memorandum podepsali dne 3. března v Novém Dillí Sekhar Basu, tajemník indického ministerstva pro atomovou energii (Department of Atomic Energy – DAE), a Dang Dinh Quy, vietnamský náměstek ministra zahraničních věcí. U podpisu byly přítomni také prezident Quang a indický premiér Naréndra Módí.

„Cílem tohoto memoranda o porozumění je posílení technické spolupráce v oblasti atomové energie pro mírové účely,“ uvedla kancelář indického premiéra ve svém prohlášení.

Memorandum vyzývá ke spolupráci mezi centrem Global Centre for Nuclear Energy Partnership (GCNEP) spadajícím pod ministerstvo DAE a institutem Vietnam Atomic Energy Institute (VinAtom).

GCNEP je jaderné výzkumné a výcvikové středisko, které se staví poblíž indického hlavního města Nové Dillí. Indická vláda schválila založení centra GCNEP v roce 2010 a jeho výstavba byla zahájena v lednu 2014. Centrum bude zahrnovat pět škol pro výzkum: pokročilých jaderných energetických systémů, jaderné bezpečnosti, radiační bezpečnosti, charakterizace jaderných materiálů a aplikací radioizotopů a radiačních technologií. Mezi výcviková zařízení budou patřit laboratoře s virtuální realitou a laboratoře pro monitorování radiace, kalibraci a akreditaci.

VinAtom je výzkumný a vývojový institut působící v rámci ministerstva vědy a techniky. Tento institut vznikl v roce 1976 a jeho úkolem je provádět základní a aplikovaný výzkum jaderné vědy a inženýrství, technologie jaderných reaktorů, jaderného paliva a materiálů, radiační ochrany, jaderné bezpečnosti a technologie pro nakládání s radioaktivním odpadem.

Během své návštěvy také prezident Quang poděkoval Indii za podporu Vietnamu při budování výzkumného reaktoru pro mírové využívání atomové energie.

Vietnamské jaderné plány

V únoru 2006 vietnamská vláda oznámila, že by místní jaderná elektrárna s instalovaným výkonem 2 000 MWe měla být uvedena do provozu do roku 2020. Tento obecný cíl byl potvrzen v plánu rozvoje jaderné energetiky schváleného vládou v srpnu 2007 – s cílem zvýšit celkovou jadernou kapacitu na 8 000 MWe do roku 2025. V polovině roku 2008 byl schválen obecný zákon o jaderné energii a byl vypracován komplexní právní a regulační rámec.

Od října roku 2008 byly naplánovány dva reaktory s celkovým výkonem 2 000 MWe v lokalitě Phước Dinh v jižní provincii Ninh Thuận. Dalších 2 000 MWe bylo plánováno v blízké oblasti Vĩnh Hải, přičemž dalších 6 000 MWe mělo být vybudováno do roku 2030.

V listopadu roku 2016 však vietnamská legislativa schválila rozhodnutí vlády upustit od plánů na vybudování prvních dvou jaderných elektráren v zemi ve prospěch obnovitelných zdrojů energie a dovozu elektřiny v důsledku nižších cen ropy a uhlí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..