Ruský Rosatom, který v Turecku staví jadernou elektrárnu Akkuyu, jedná s řadou místních firem o investicích a prodeji menších podílů. Turecká média oznámila, že místní konsorcium Cengiz-Kolin-Kalyon, které dříve oznámilo záměr investovat do projektu, to nakonec odmítlo, protože se firmy nedohodly na financování.
 
jaderná energie - Hledání investorů do turecké JE Akkuyu - Nové bloky ve světě (staveniste 11 12 2017 03 akkunpp 740) 1
Staveniště JE Akkuyu v prosinci 2017. (Zdroj: Akkunpp.com)
 
Rosatom pokračuje v jednání s řadou jiných společností, včetně tureckého státního výrobce elektřiny Elektrik Uretim A. S. (EUAS). Podle ruské informační agentury RIA Novosti uvedl Nikolaj Spasskij, náměstek generálního ředitele Rosatomu pro mezinárodní činnosti, že jednání s potenciálními investory mohou pokračovat i po oficiálním zahájení výstavby, odlití prvního betonu do základů reaktorové budovy. To je podle dřívějších vyjádření představitelů Rosatomu naplánováno na duben letošního roku.
 
Smlouva o stavbě JE Akkuyu byla koncipována na základě principu build-own-operate: Rosatom elektrárnu postaví, zůstane jejím vlastníkem a provozovatelem, zatímco Turecko bude nakupovat elektřinu. Jde o první projekt svého druhu na světě, podle smlouvy zůstane ruské straně nejméně 51 % akcií projektové společnosti, zbytek může prodat investorům.
 
Projekt JE Akkuyu sestává ze čtyř energetických jednotek o výkonu 1200 MWt s ruskými reaktory VVER-1200 generace III+, která splňuje nejvyšší bezpečnostní požadavky včetně takzvaných „pofukušimských“, uplatňovaných po japonské havárii v roce 2011. Spuštění je naplánováno na rok 2023.  
 
Zdroj: RIA Novosti
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..