V neděli 11. března proběhlo uctění památky obětí zemětřesení v Japonsku, které udeřilo v Zemi vycházejícího Slunce před sedmi lety, v roce 2011. Pohroma, dnes označovaná za Velké východojaponské zemětřesení, měla magnitudu 9,0 Richterovy škálu a vyvolala ničivou vlnu cunami, která vedla k havárii jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, jaderné krizi v zemi a odnesla životy 18 tisíc lidí.

jaderná energie - Fukušima 7 let poté: Japonci dokončují dekontaminaci a uctívají památku oběti, část zasažené oblasti je však stále nepřístupná - JE Fukušima (FD3 fuel removal machine cover 460 Tepco) 1
Hermetická konstrukce kryjící stroj pro vyvážení paliva z reaktoru 3. bloku fukušimské elektrárny. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

Po celém Japonsku tento den proběhly akce věnované památce obětí živelné pohromy.

Nejvíce poničily živly severovýchodní region země, Tohoku: vlna cunami vysoká několik desítek metrů udeřila v prefekturách Iwate, Mijagi a Fukušima, kde prakticky zcela zdevastovala celá města.

Sedm let po tragickém zemětřesení je větší část regionu obnovena a lidé se začali vracet do svých domovů a rodných míst, kde se narodili a vyrostli. Mnoho lidí v těchto lokalitách však stále ještě zůstává v dočasných obydlích, poskytnutých vládou, protože stavba nových domů trvá dlouho. Přispívá k tomu rovněž obava z toho, že ve fukušimské elektrárně dojde k další havárii.

„Mnoho lidí z prefektury Fukušima stále žije téměř jako běženci. Chceme co nejrychleji obnovit tento region, aby se každá rodina mohla co nejrychleji vrátit do svých domovů,“ uvedl v této souvislosti krátce před výročím japonský premiér Šinzó Abe.

14:46 místního času 11. března, tedy ve stejnou hodinu a den jako před sedmi lety, kdy byly zaznamenány první podzemní otřesy na pobřeží prefektury Mijagi, byla v celé zemi vyhlášena minuta ticha.

 

Situace v prefektuře Fukušima

Ke konci tohoto měsíce plánuje japonská vláda dokončení veškerých prací na vyčištění části oblasti, kontaminované v důsledku úniku radioaktivity při havárii elektrárny Fukušima Dajiči na jaře 2011.

Po havárii na jaderné elektrárně došlo ke kontaminaci oblasti o celkové ploše přibližně 1150 čtverečních kilometrů. Obyvatelstvu těchto oblastí byla doporučena evakuace. V této zóně bylo mimo jiné 11 měst prefektury Fukušima. Čištění tohoto území bylo z větší části dokončeno už v březnu letošního roku, v současnosti probíhá dočišťování lesů a silnic. Zároveň bylo přijato rozhodnutí zatím zakázat vstup do oblasti o celkové ploše 369 čtverečních kilometrů, kde radiace je stále ještě vysoká, a vyčkat dalšího vývoje situace.

Z kontaminovaných oblastí v blízkém okolí elektrárny bylo do května 2012 evakuováno téměř 165 tisíc lidí. Po deaktivaci se značná část těchto lidí vrátila do rodných míst. Doteď tak však neučinilo více než 50 tisíc dalších osob, z nichž 34 tisíc v tuto chvíli žije mimo prefekturu Fukušima, ať už z vlastní vůle nebo proto, že považují návrat z jakýchkoliv důvodů za nemožný.

 

Jaderné elektrárny zůstávají otevřeným problémem

Likvidace následků fukušimské havárie a demontáž elektrárny samé zůstávají pro japonskou vládu vážným problémem. V současnosti doslova ožehavou otázkou zůstává vytahování poškozených palivových článků: zatím neexistuje technologie, umožňující to provést zároveň bezpečně a spolehlivě. Zároveň s tím japonský vládní výbor pro likvidaci následků havárie nedávno kladně ohodnotil práce na zmrazení půdy okolo elektrárny.  

Podle názoru výboru to značně snížilo množství nahromaděných kontaminovaných podzemních vod a míru jejich úniku do okolního oceánu, což pro likvidátory bylo dalším vážným problémem. Podle údajů, uvedených v dokumentech výboru, tato bariéra funguje, provozovatel elektrárny byl však požádán o přijetí dalších opatření.

Slabým místem projaderných záměrů japonské vlády je postoj lidu, který zůstává převážně negativní: v únoru byl uspořádán celonárodní průzkum veřejného mínění, podle kterého je 64 % Japonců pro postupnou, ale plošnou a definitivní likvidaci všech jaderných elektráren v zemi. Vláda ovšem hodlá postupně vyrovnávat jazýčky na váhách nálady v zemi a přesvědčuje obyvatele o výhodách jaderné energetiky, její představitelé trvají na tom, že znovuspuštění jaderných elektráren je po všestranných kontrolách nezbytné pro spokojenou budoucnost země.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..